Jak co roku centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się w godzinach porannych, w których prezydent Andrzej Duda złoży kwiaty pod pomnikami Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. Następnie prezydent uda się do Belwederu, gdzie odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.
O godz. 10.00 prezydent będzie uczestniczył w mszy świętej za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej. Stamtąd uda się na uroczystą odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza o godz. 12.00, na której wygłosi przemówienie. Po uroczystościach prezydent złoży wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Prócz oficjalnych obchodów, mieszkańcy stolicy będą mogli wziąć udział w wielu innych atrakcjach.
Od godz. 10.00 mieszkańcy będą mogli odwiedzić muzea w Cytadeli Warszawskiej, w których z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się wystawy, warsztaty, gry terenowe i specjalne prezentacje.
Specjalne atrakcje przygotowało m.in. znajdujące się w Cytadeli Muzeum Historii Polski, które zaprasza po raz 19. na Przystanek Niepodległość. Głównymi atrakcjami wydarzenia w tym roku będą: gra terenowa, teatr dla dzieci, twórcze warsztaty historyczne i zwiedzanie nowej wystawy „1025. Narodziny Królestwa" upamiętniającej rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
O godz.18.00 w Cytadeli odbędzie się koncert „Wspólna Niepodległa”, podczas którego wystąpi 16 artystów, a każdy z wykonawców będzie reprezentował województwo z którego pochodzi, prezentując tradycyjny utwór w nowoczesnej aranżacji.
„11 listopada (...) to święto nas wszystkich. Chcemy je świętować razem. Chcemy, żeby tego dnia wszyscy mogli się spotkać, posłuchać muzyki, zadumać nad sensem tego święta. Dlatego też na miejsce koncertu wybraliśmy cytadelę, która symbolizuje walkę o niepodległość" – powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Na odwiedzających cytadelę czekać będzie też specjalna ekspozycja sprzętu wojskowego, m.in. prezentowany będzie czołg Abrams M1A1, samochód pancerny Cougar 4x4 MRAP i czołg Leopard 2PL. W godzinach od 12 do 18 będzie można również odwiedzić stałą wystawę Muzeum Wojska Polskiego, a w pawilonie Muzeum zobaczyć specjalną prezentację fotografii Bartka Janiczka Poczet Odtwórców Polskich. Wystawa w atrakcyjny sposób pokazuje dokonania polskich rekonstruktorów, przybliżając historię w nowoczesnej formie.
Uroczyste obchody Święta Niepodległości odbędą się też w innych dużych miastach.
W Krakowie uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Następnie o godz. 10.00 w Katedrze Wawelskiej zostanie odprawiona msza święta za Ojczyznę. O godz. 12.00 mieszkańcy będą mogli wziąć udział w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza, podczas których nastąpi uroczyste odegranie hymnu, wręczenie odznaczeń państwowych i aktów nadania obywatelstwa polskiego. W trakcie uroczystości przewidziano też przemówienie wojewody małopolskiego, defiladę pojazdów służb mundurowych, formacji kawalerii konnej i poczęstunek grochówką.
Prócz oficjalnych obchodów mieszkańcy będą mogli wziąć też udział w innych wydarzeniach. O godz. 12.00 przed wieżą Kościoła Mariackiego w ramach kolejnej odsłony akcji „Niepodległa do Hymnu” odbędzie się odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” przez zgromadzonych na rynku krakowian. Z kolei o godz. 17.00 odbędzie się 89. Lekcja Śpiewania, podczas której mieszkańcy będą mogli zaśpiewać polskie pieśni o tematyce wolnościowej.
Uroczyste obchody 11 listopada odbędą się też w Poznaniu, gdzie prócz święta Niepodległości mieszkańcy będą celebrować też Dzień św. Marcina.
„Obchodzony w stolicy Wielkopolski Dzień Niepodległości jest radosny, kolorowy i smaczny. Na jednej z głównych ulic miasta nie brakuje kolorowych balonów, cukierków, rur poznańskich i rogali świętomarcińskich” – poinformował UM w Poznaniu.
Obchody 11 listopada w stolicy Wielkopolski rozpoczną się o godz. 11.00. Organizatorzy przygotowali dla mieszkańców wiele atrakcji, m.in. animacje i warsztaty, koncerty i uliczne potańcówki. O godz. 13.00 ze skrzyżowania ulic Ratajczaka i Św. Marcina wyruszy tradycyjny korowód, na czele którego stanie święty Marcin w stroju rzymskiego legionisty.
„Podczas tegorocznego świętowania mieszkańcy będą się bawić, uczestnicząc w słynnym korowodzie. Na jego czele stanie święty Marcin w stroju rzymskiego legionisty, a towarzyszyć mu będą szczudlarze, muzycy, artyści oraz każdy, kto będzie miał pomysł czy akcesoria nawiązujące do hasła imprezy - "Czyń dobro"” – poinformował UM w Poznaniu.
Przez cały dzień mieszkańcy Poznania będą też mogli kosztować tradycyjne rogale świętomarcińskie, które dla poznaniaków są symbolem dzielenia się. Rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu sprzedają w Dniu Świętego Marcina średnio 250 ton rogali, natomiast przez cały rok 500 ton, czyli około 2,5 miliona sztuk.
We Wrocławiu świętowanie Dnia Niepodległości rozpocznie się już w piątek 8 listopada. Tego dnia w Muzeum Pana Tadeusza po raz pierwszy od 6 lat zostanie pokazany oryginał rękopisu jednego z najsłynniejszych dzieł Adama Mickiewicza, czyli „Pana Tadeusza”. Rękopis będzie można oglądać do 11 listopada.
W sobotę 9 listopada mieszkańcy Krakowa będą mogli wziąć udział w koncercie pieśni patriotycznych w Muzeum Narodowym. Tego dnia w Hali Stulecia odbędzie się też tradycyjny jesienny koncert zespołu Kult.
W niedzielę 10 listopada w Centrum Historii Zajezdnia mieszkańcy Wrocławia będą mogli zwiedzić wystawę „Wrocław 1945-2016”, wziąć udział w VII Niepodległościowym Spotkaniu Klasycznych Pojazdów czy warsztatach z tworzenia rodzinnej kapsuły czasu. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty dla dzieci.
Główne obchody Święta Niepodległości odbędą się natomiast w poniedziałek 11 listopada. Tego dnia ulicami Wrocławia przejdzie Radosna Parada Niepodległości, która od dwudziestu lat jest centralnym wydarzeniem wrocławskiego świętowania odzyskania niepodległości. Parada rozpocznie się na placu Wolności i przejdzie do Centrum Historii Zajezdnia.
Tego dnia odbędzie się też tradycyjny spacer WrocWalk, który łączy rekreację, poznawanie wrocławskich zabytków i zabawę.
„Tegoroczna edycja, która odbędzie się w poniedziałek 11 listopada, zapowiada się ekscytująco, ponieważ organizatorzy przygotowali trzy różnorodne trasy, z których każda odkrywa inne oblicze Wrocławia” – poinformował oficjalny portal miasta.
Uroczystych obchodów Święta Niepodległości nie zabraknie też w Gdańsku. 10 listopada o godz. 14.00 na Górze Gradowej odbędzie się uroczystość podniesienia biało-czerwonej flagi na najwyższy w mieście maszt.
„Przy tej okazji, co też bardzo ważne, ale też 11 listopada przed paradą będziemy rozdawać mieszkańcom flagi narodowe, flagi Gdańska oraz kotyliony. Proszę też Państwa, abyśmy ozdobili nasze okna, domy i balkony. Wielu z nas ma flagi biało-czerwone. Pokażmy, że nasze miasto może i potrafi być biało-czerwone” – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
11 listopada ulicami Gdańska przejdzie natomiast Parada Niepodległości, jedno z największych wydarzeń patriotycznych w Polsce. Uczestnicy wyruszą o godz. 10.30 z Podwala Staromiejskiego. Uczestnicy parady przejdą przez całe centrum Gdańska w stronę Długiego Targu, gdzie odśpiewają hymn. Na koniec przewidziano tradycyjne pamiątkowe zdjęcie.
Uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości odbędą się także w mniejszych miastach.
W Strzegomiu uroczystości rozpoczną się o godz. 11.45 na skwerze przy pomniku Trójcy Św. przy Bazylice Mniejszej, gdzie nastąpi uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu narodowego. Kwadrans później w Bazylice Mniejszej odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny. O godz. 13.40 na skwerze przy pomniku I. J. Paderewskiego odbędzie się uroczysty Apel Pamięci, Salwa Honorowa i złożenie kwiatów. O godz. 15.00 w Strzegomskim Centrum Kultury mieszkańcy będą mogli zobaczyć występ Zespołu Folklorystycznego „Kostrzanie” i wziąć udział w uroczystym wręczeniu tytułów „Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej”. Obchody Święta Niepodległości zakończą się koncertem Krystyny Giżowskiej.
Specjalne wydarzenia będą miały miejsce też w Koninie. 10 listopada odbędzie się Spacer Niepodległościowy z przewodnikiem, podczas którego uczestnicy przejdą m.in. na cmentarz żydowski i oddadzą hołd ofiarom zbrodni z 1939 r. W poniedziałek 11 listopada odbędą się natomiast oficjalne uroczystości. O godz. 9.45 prezydent miasta złoży kwiaty pod pamiątkową tablicą na Domu Zemełki, po której nastąpi uroczysta msza św. w farze. O godz. 10.45 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a dalej przemarsz na plac Wolności. W ciągu dnia mieszkańcy będą mogli skosztować rogali, grochówki i herbaty, a wieczorem wziąć udział w koncercie w Konińskim Domu Kultury.
Do obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przygotowała się również Stalowa Wola. W mieście uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Konkatedralnej. Następnie, o godzinie 15:30 na Alejach Jana Pawła II, wystartuje XXXII Ogólnopolski Uliczny Bieg Niepodległości. O godz. 17.00 na Placu Piłsudskiego odbędą się oficjalne uroczystości wojskowe. Kulminacyjny punkt obchodów zaplanowano na godz. 18.00 – wtedy na Placu Piłsudskiego odbędzie się XI Ognisko Patriotyzmu i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Świętowaniu kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości towarzyszyć będzie również wystawa sprzętu wojskowego produkowanego w Hucie Stalowa Wola.
mc/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz