Zamknij

Szukasz prezentu na Walentynki? Zamiast plastiku wybierz upominek w stylu eko

12:10, 08.02.2023 bzyk Aktualizacja: 12:11, 08.02.2023
Skomentuj

Wielkimi krokami zbliżają się Walentynki, które przypadają 14 lutego. W święto zakochanych obdarowujemy bliskich prezentami, zapraszamy na uroczyste kolacje czy spędzamy wspólnie czas. Dbając o ważne dla nas osoby, warto mieć na uwadze również dobro planety. Dlatego właśnie dobrze obchodzić ten wyjątkowy dzień, troszcząc się przy tym o środowisko naturalne.

Bukiety kwiatów, pluszaki, słodycze czy kosmetyki. To tylko niektóre z prezentów, jakimi obdarowują się zakochani z okazji swojego święta. Często dołączają do nich specjalną kartkę z życzeniami - walentynkę. Niestety tego typu upominki nie pozostają bez wpływu na środowisko. Importowane między innymi z Kenii róże, choć efektowne, zanim trafią do kwiaciarni lub sklepu, muszą przebyć tysiące kilometrów drogą lotniczą, generując przy tym ogromny ślad węglowy. Kraj, z którego pochodzą, leży bowiem ponad 5000 km od granic Polski. Z kolei do produkcji maskotek wykorzystuje się m.in. tworzywa sztuczne, np. poliester. Korzysta się z nich również do wytwarzania opakowań na słodycze, kwiaty, kosmetyki czy kartki walentynkowe.

- Postępująca komercjalizacja świąt, takich jak Walentynki czy Boże Narodzenie ma wpływ na rosnącą produkcję odpadów. Mogliśmy zobaczyć to na przykład, gdy kończył się okres świąteczny. Na sklepowych półkach dalej zalegały różnego rodzaju dekoracje - sztuczne gałązki, choinki i bombki. To pokazuje, jak dużym problemem jest dziś nadprodukcja, która przekłada się na marnowanie cennych zasobów: wody i energii, a także generuje tony niebezpiecznego plastiku. W niekontrolowanych warunkach może on rozkładać się nawet kilkaset lat, jednocześnie powodując ryzyko przedostawania się groźnego mikroplastiku do gleby, wody, a na końcu do łańcucha pokarmowego - mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Prezenty w zgodzie z naturą

Tymczasem Walentynki można świętować jeszcze przyjemniej, równocześnie dbając przy tym o środowisko naturalne. Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej wśród konsumentów, na rynku pojawia się coraz więcej ekoupominków. To między innymi:

  • kartki walentynkowe z papieru czerpanego, który jest surowcem odnawialnym. Wykonane z niego arkusze odznaczają się wyjątkową fakturą, mogą mieć również dodatkowe ozdobniki, np. znak wodny lub suszone płatki kwiatów. To lepszy dla środowiska i bardziej efektowny wybór od walentynek powlekanych plastikiem;
  • ekologiczne produkty do pielęgnacji ciała: naturalne kosmetyki, własnoręcznie wytwarzane mydła w kostce czy olejki eteryczne będą dobrym prezentem dla osób, które dbają zarówno o środowisko, jak i zdrowie. Ich producenci zwracają uwagę na dobry skład oferowanych produktów, a także pakowanie w duchu zero-waste;
  • przedmioty z upcyclingu, czyli takie, które twórczo przetworzone zyskały nowe funkcje i wartości, mogą być to elementy wystroju mieszkania, meble czy dodatki do ubrań. Co najważniejsze - są niepowtarzalne.

Warto stawiać na przedmioty wykonane własnoręcznie przez rzemieślników, a jeżeli jest taka możliwość - nas samych. Dzięki temu walentynkowy prezent zyska bardziej osobisty charakter.

- Pozornie drobne decyzje mają ogromny wpływ na dobrostan przyrody. Stawiając na wykonane z przyjaznych środowisku materiałów, pakowane w duchu zero-waste upominki, okazujemy nasz szacunek do planety. Zakup ekologicznych, jakościowych przedmiotów wytwarzanych przez małe, rodzinne przedsiębiorstwa będzie miał pozytywny wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale także na naszą gospodarkę. Lokalne pochodzenie sprawa z kolei, że ich ślad węglowy będzie mniejszy niż importowanych odpowiedników. Docenią to osoby obdarowywane, które otrzymają zdrowy, bezpieczny i przyjazny środowisku upominek - wskazuje Felice Scoccimarro.

Jednak święto zakochanych to nie wyłącznie materialne prezenty. W dzisiejszych czasach szczególnie cennym zasobem jest czas, dlatego ten wyjątkowy dzień warto spędzić z bliskimi osobami. W zależności od preferencji można wybrać się na spacer w pięknej scenerii zabytkowej części miasta bądź parku, udać się do teatru lub kina czy zjeść kolację przy świecach. Najlepiej naturalnych, wykonanych z wosku sojowego albo pszczelego.

(bzyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

OctaviaOctavia

0 0

Czy wiesz, że siwe włosy sprawiają, że wyglądasz dużo starszy niż w rzeczywistości? Osoby z siwymi włosami są często marginalizowane z powodów społecznych.

Chcesz wyglądać znacznie młodziej niż teraz? Pozbądź się siwych włosów.
Jednak nie farbując włosów, ponieważ farbowane włosy nie mają korzyści, a tylko negatywne strony, takie jak:
-- Już po tygodniu od farbowania widać siwe korzenie
-- Farba bardzo niszczy włosy
-- Farbowane włosy wyglądają jeszcze gorzej niż siwe, szczególnie u mężczyzn.
-- Bardzo częste farbowanie staje się zbyt drogie w pewnym momencie i poważnie szkodzi włosom i skórze głowy
-- Farbowanie włosów wymaga dużo czasu, jest brudne, nieprzyjemnie pachnące...
--... i negatywne strony nie kończą się tutaj.

CO MOŻESZ ZROBIĆ, aby pozbyć się siwych włosów w naturalny sposób, bez farbowania?
Użyj produktów Sereni Capelli ze strony oficjalnej https://serenicapelli.pl
Te produkty przywracają szare/białe włosy do naturalnego koloru w naturalny sposób.
Magiczna kompozycja tych produktów odżywia skalp i włosy, stymulując organizm do produkcji ponownie koloru dla włosów.
Dokładnie tak! Te produkty nie zawierają barwników ani pigmentów, tylko pomagają organizmowi w ponownej produkcji koloru.

NIE MUSISZ WIERZYĆ MI!
JEŚLI W CIĄGU 15 DNI NIE BĘDZIESZ ZADOWOLONY Z WYNIKÓW TYCH PRODUKTÓW, OTRZYMASZ PIENIĄDZE Z POWROTEM.
To polityka marki na całym świecie.
Każdy, z dowolnego miejsca na świecie, może otrzymać pieniądze z powrotem, jeśli nie jest zadowolony.

TE PRODUKTY PRZYCHODZĄ W PACZCE Z INNYMI KORZYŚCIAMI.
Te same produkty, które używasz, aby pozbyć się siwych włosów, przynoszą Ci również następujące korzyści:

-- Leczy i zapobiega łupieżowi
-- Leczy i zapobiega łysieniu
-- Definitywnie powstrzymuje wypadanie włosów
-- Pomaga włosom rosnąć do 4 razy szybciej
-- Pomaga włosom, które wypadły i w których powstały przerzedzenia (łysienie), odrastać, o ile korzeń istnieje pod skórą.
-- Nawilża włosy i przywraca im blask.

Krótko mówiąc, te produkty to Eliksir Młodości dla Twoich włosów i skóry głowy.
Warto spróbować. Nie masz nic do stracenia. Jeśli nie jesteś zadowolony, natychmiast odzyskaj pieniądze.
Milionom ludzi żyje się teraz lepiej. Naprawdę na to nie zasługujesz? 17:15, 21.04.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EricEric

0 0

Hello rydzyna24.pl Owner!

My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations

What for?

Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with rydzyna24.pl definitely stands out.

It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality.

There is, however, a catch… more accurately, a question…

So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know?

More importantly, how do you make a connection with that person?

Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind.

Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about…

Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out rydzyna24.pl.

CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.)

Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

Everything I’ve just described is simple, easy, and effective.

CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

If you'd like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=rydzyna24.pl
22:51, 26.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RodgerRodger

0 0

Jesteśmy doświadczonym zespołem pisarzy, którzy tworzą oryginalne i interesujące artykuły w różnych językach, w tym po polsku, angielsku, hiszpańsku, francusku, włosku, niemiecku, rosyjsku i wielu innych.

Nasza specjalizacja to nie tylko pisanie, ale również tworzenie wartościowej zawartości. Bez względu na to, czy potrzebujesz treści biznesowej, turystycznej, technicznej czy informacyjnej, na nas można polegać.

Nasi copywriterzy przyciągną tysiące użytkowników na Twoją stronę internetową. Nasze artykuły nie tylko przyciągają ruch na Twoją stronę, ale także poprawiają jej pozycję w wynikach wyszukiwarek, co zwiększa Twoją widoczność na globalnych rynkach.

Nie trać czasu i pieniędzy - zainwestuj w nasze niezwykłe usługi copywritingu SEO i osiągnij sukces na zagranicznych rynkach. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji. Nasze usługi są konkurencyjnie wyceniane, a jakość usług jest nie do pobicia.

Nie czekaj - podążaj naprzód i zdobywaj zagraniczne rynki dzięki naszemu profesjonalnemu podejściu do copywritingu SEO.


https://c.est.moe/copy

--------------------------------------------------------------------------------------

***Expand your Business's Reach with Our High-Quality SEO Copywriting!***


We're a proficient team of writers who craft original and captivating articles in various languages, including English, Spanish, French, Italian, German, Russian, and more.

We specialize not only in writing, but in producing valuable content that resonates with readers. Whether you require business, tourism, technical, or informative content, you can rely on us.

Our copywriters can attract thousands of users to your website. Our articles not only generate traffic but also enhance its position in search engine results, increasing your visibility in global markets.

Don't waste your time or money – invest in our exceptional SEO copywriting services and flourish in foreign markets. Contact us for more information. Our services are competitively priced, and our quality is unmatched.

Don't hesitate – take a bold step forward and dominate foreign markets with our professional and reliable approach to SEO copywriting.


http://urlki.com/seocopy 07:54, 27.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EricEric

0 0

Dear rydzyna24.pl Webmaster! this is Eric and I ran across rydzyna24.pl a few minutes ago.

Looks great… but now what?

By that I mean, when someone like me finds your website – either through Search or just bouncing around – what happens next? Do you get a lot of leads from your site, or at least enough to make you happy?

Honestly, most business websites fall a bit short when it comes to generating paying customers. Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment.

Here’s an idea…

How about making it really EASY for every visitor who shows up to get a personal phone call you as soon as they hit your site…

You can –

Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

You’ll be amazed - the difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour or more later could increase your results 100-fold.

It gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation.

That way, even if you don’t close a deal right away, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Pretty sweet – AND effective.

CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

If you'd like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=rydzyna24.pl
15:13, 24.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EricEric

0 0

Dear rydzyna24.pl Webmaster! my name’s Eric and I just ran across your website at rydzyna24.pl...

I found it after a quick search, so your SEO’s working out…

Content looks pretty good…

One thing’s missing though…

A QUICK, EASY way to connect with you NOW.

Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds – 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf… then gone forever.

I have the solution:

Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to TALK with them - literally while they’re still on the web looking at your site.

CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works and even give it a try… it could be huge for your business.

Plus, now that you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation pronto… which is so powerful, because connecting with someone within the first 5 minutes is 100 times more effective than waiting 30 minutes or more later.

The new text messaging feature lets you follow up regularly with new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable.

CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business, potentially converting up to 100X more eyeballs into leads today!

Eric
PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

If you'd like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=rydzyna24.pl
02:58, 29.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EricEric

0 0

Hi rydzyna24.pl Admin! my name’s Eric and for just a second, imagine this…

- Someone does a search and winds up at rydzyna24.pl.

- They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…”

- And then they hit the back button and check out the other search results instead.

- Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it.

- There they go.

This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace.

But you CAN fix that.

Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Strong stuff.

CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

If you'd like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=rydzyna24.pl
23:03, 05.07.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EricEric

0 0

To the rydzyna24.pl Owner.

Cool website!

My name’s Eric, and I just found your site - rydzyna24.pl - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

But if you don’t mind me asking – after someone like me stumbles across rydzyna24.pl, what usually happens?

Is your site generating leads for your business?

I’m guessing some, but I also bet you’d like more… studies show that 7 out 10 who land on a site wind up leaving without a trace.

Not good.

Here’s a thought – what if there was an easy way for every visitor to “raise their hand” to get a phone call from you INSTANTLY… the second they hit your site and said, “call me now.”

You can –

Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

That’s why we built out our new SMS Text With Lead feature… because once you’ve captured the visitor’s phone number, you can automatically start a text message (SMS) conversation.

Think about the possibilities – even if you don’t close a deal then and there, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Wouldn’t that be cool?

CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!
Eric

PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

If you'd like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=rydzyna24.pl
18:13, 07.07.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EricEric

0 0

Dear rydzyna24.pl Admin! my name’s Eric and for just a second, imagine this…

- Someone does a search and winds up at rydzyna24.pl.

- They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…”

- And then they hit the back button and check out the other search results instead.

- Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it.

- There they go.

This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace.

But you CAN fix that.

Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Strong stuff.

CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

If you'd like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=rydzyna24.pl
13:28, 31.07.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EricEric

0 0

Hi rydzyna24.pl Admin. my name’s Eric and for just a second, imagine this…

- Someone does a search and winds up at rydzyna24.pl.

- They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…”

- And then they hit the back button and check out the other search results instead.

- Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it.

- There they go.

This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace.

But you CAN fix that.

Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Strong stuff.

CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

If you'd like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=rydzyna24.pl
03:10, 04.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%