Powiat leszczyński ponownie krajowym liderem inwestycji

Powiat leszczyński ponownie krajowym liderem inwestycji

Powiat leszczyński zajął drugi rok z rzędu pierwsze miejsce wśród powiatów w rankingu prestiżowego magazynu samorządowego Wspólnota „Liderzy inwestycji”. Średnie wydatki inwestycyjne wyniosły 658,81 zł na osobę.

Powiat leszczyński w najnowszym rankingu „Liderzy inwestycji” magazynu Wspólnota utrzymał pierwsze miejsce z ubiegłorocznej jego edycji. Ocena specjalistów uwzględniała wydatki majątkowe w trzech ostatnich latach, czyli w 2017, 2018 i 2019.

Lata 2017-2018 były boomem inwestycyjnym w powiecie leszczyńskim. Dochody i wydatki samorządu w 2018 r. były najwyższe w jego 20-letniej historii, ponad dwa razy wyższe niż jeszcze dwa lata wcześniej. W 2017 r. powiat – bez zadłużania – na inwestycje przeznaczył 54 proc. swego budżetu, w 2018 r. – 61 proc., a w 2019 r. – 45 proc.  Dzięki wielu dotacjom z budżetu Unii Europejskiej i budżetu państwa – mimo jednych z najniższych dochodów w Wielkopolsce – powiat leszczyński należy do najbardziej proinwestycyjnych samorządów wszystkich szczebli w kraju.

Podczas Gali Inwestorów Samorządowych w Katowicach starosta Jarosław Wawrzyniak, skarbnik Marcin Wydmuch i sekretarz Katarzyna Kamińska odebrali dwa wyróżnienia dla powiatu leszczyńskiego – za zwycięstwo w kategorii „lider inwestycji powiatowych” oraz za szóste miejsce w rankingu wykorzystania funduszy unijnych wśród powiatów. W latach 2014-2019 powiat leszczyński pozyskał 1001,31 zł na mieszkańca środków unijnych.

Jarosław Wawrzyniak, starosta leszczyński:

– Wysokie miejsca w obu rankingach to kolejne potwierdzenie słuszności wieloletniej konsekwentnej, prorozwojowej polityki samorządu powiatu leszczyńskiego, wykorzystującej wszystkie możliwe okazje do pozyskania zewnętrznych pieniędzy na inwestycje. Bez otrzymywanych dotacji oraz wsparcia tworzących powiat siedmiu gmin, zajmujący w rankingu zamożności dopiero 266 miejsce wśród powiatów samorząd nie byłby w stanie zostać w rankingu Wspólnoty dwa razy z rzędu krajowym liderem inwestycji. Pragnę też podkreślić, że jako jeden z ledwie kilku powiatów w kraju inwestujemy bez złotówki zadłużenia. 

Ranking

źródło: powiat-leszczynski.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Nagrody Burmistrza dla nauczycieli

Obchodzony niedawno Dzień Edukacji Narodowej był okazją do wręczenia corocznych gratulacji i nagród nauczycielom Szkoły Podstawowej w Rydzynie, Dąbczu, Kaczkowie oraz Przedszkola Kolorowy Wiatraczek. Nagrody

stat4u