Powiat leszczyński wreszcie bez strefy niebieskiej ASF

Powiat leszczyński wreszcie bez strefy niebieskiej ASF

Komisja Europejska zniosła w gminach Lipno, Osieczna oraz części gminy Włoszakowice w powiecie leszczyńskim najbardziej restrykcyjną – niebieską strefę  – związaną z szeregiem zakazów i nakazów dla hodowców trzody chlewnej. Była wprowadzona po wykryciu afrykańskiego pomoru świń w stadzie świń w Ratowicach.

Decyzją Komisji Europejskiej powiat leszczyński objęty jest obecnie – jak przed wykryciem w czerwcu br. ASF w stadzie świń w Ratowicach – żółtą (ochronną) i czerwoną (objętą ograniczeniami) strefą związaną z poziomem ryzyka występowania ASF. To efekt potwierdzenia wirusa u blisko 40 padłych dzików w gminach Wijewo i Włoszakowice.

Obecnie powiat leszczyński podzielony jest na strefy, związane z ryzykiem występowania ASF. W czerwonej – objętej ograniczeniami – znajdują się gminy Wijewo, Włoszakowice, Lipno, Osieczna oraz  część gminy Święciechowa położona na północ od drogi krajowej nr 12. Reszta gminy Święciechowa oraz w całości gminy Rydzyna i Krzemieniewo znajdują się w strefie żółtej – ochronnej.

Dzięki likwidacji strefy niebieskiej hodowcy trzody z terenów wcześniej ją objętych wreszcie uzyskają możliwość przemieszczaniem świń z i do gospodarstw.

źródło: powiat-leszczynski.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Artyści dostaną świadczenie postojowe

Zgodnie z tarczą 6.0, prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego przysługuje kolejnym grupom wykonującym umowy cywilnoprawne. Z postojowego skorzystają twórcy, artyści, technicy wspomagający kulturę, architekci

stat4u