Przybiń- troszkę historii

Przybiń- troszkę historii

Dwór został wybudowany w 1910 i zastąpił znajdujący się w tym miejscu starszy budynek. Powstał na planie prostokąta, posiada dwie kondygnacje nakryte mansardowym dachem z wystawkami. Na osi frontowej elewacji znajduje się zawierający taras trzyosiowy ryzalit z doryckim portykiem, jest on zamknięty półkolistym przyczółkiem. Pola portyku i przyczółku wypełnione są płaskorzeźbami o motywami charakterystycznymi dla secesji. Za dworem znajduje się pochodząca w drugiej polowy XIX wieku zabudowa folwarczna z charakterystycznym gołębnikiem. Całość otacza park krajobrazowy o powierzchni 1,5 ha, w którym wyróżniają się dęby, lipy i kasztanowce. Od głównej drogi prowadzi aleja wysadzana kasztanowcami, po dwóch stronach niesymetryczne stawy. Dwór użytkowany przez miejscową RSP wraz z parkiem i folwarkiem stanowi zabytek jako zespół folwarczny .
Wieś o długim rodowodzie, od XVI była własnością Drzewieckich, a następnie Przybińskich, Pawłowskich i Bojanowskich. W XVIII przeszła w ręce Nieżychowskich, a następnie ponownie Bojanowskich, którzy w 1827 sprzedali Przybiń rodzinie Jackelów. Kolejnymi właścicielami byli Berkowie, Käklerowie i rodzina Martini, która w 1910 wybudowała istniejący do czasów współczesnych dwór. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Martini odsprzedali dobra przybińskie FILISIEWICZOM, którzy zamieszkiwali wieś do 1946.

źródło: facebook.com/dworyipalacewielkopolski

zdjęcie: polskiezabytki.pl/m/obiekt/6026/Przybin/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Od miesiąca nie wykryto ASF u dzików

Od miesiąca w powiecie leszczyńskim nie wykryto zakażenia afrykańskim pomorem świń ASF u padłych dzików. W Wielkopolsce stwierdzono dotąd w trzech powiatach łącznie 430 przypadków

Oglądaj dzisiaj na żywo

XXIV Sesja Rady Miejskiej Rydzyny – Proponowany porządek obrad PROPONOWANY PORZĄDEK OBRAD: 1. Otwarcie obrad Sesji.2. Przyjęcie ślubowania od nowo wybranego radnego Rady Miejskiej Rydzyny.3.

stat4u