Przymrozki. Ponad 12 mln zł strat w uprawach

Przymrozki. Ponad 12 mln zł strat w uprawach

Komisje klęskowe do tej pory oszacowały straty na powierzchni 16 tys. ha.

Jak podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi komisje ds. szacowania strat w rolnictwie na podstawie danych przekazanych przez wojewodów działały lub działają w 295 gminach.

Straty w uprawach, zgodnie z protokołami, pojawiły się w 5718 gospodarstwach rolnych. – Niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi dotkniętych zostało około 16 tysięcy hektarów, w tym ponad 2000 ha wynosi powierzchnia działek, na których szkody przekroczyły 70% i 8400 m2 powierzchni szklarni i tuneli foliowych, gdzie powstały szkody na powierzchni co najmniej 70% upraw – wyjaśnia MRiRW.

Łączna wartość, oszacowanych do tej pory szkód wynosi ponad 12 409 000 złotych.

Nie wiadomo, czy rolnicy otrzymają odszkodowania z prywatnych ubezpieczalni. Firmy rozpoczęły kampanię podpisywania umów dopiero w chwili, gdy pogoda zaczęła płatać figle, a więc w kwietniu,gdy temperatura spadała poniżej zera. A pamiętajmy, że od momentu podpisania umowy do objęcia ochroną ubezpieczenia pół, musi upłynąć 2 tygodnie karencji.

W tym roku dopłata do składki ubezpieczenia wynosi 65%, a w budżecie państwa jest prawie 1 mld złotych przeznaczonych na ten cel. W kolejnych latach suma ta zostanie jeszcze zwiększona.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Trzy oferty na zakup energii elektrycznej

Pojawiły się ofert na zakup energii elektrycznej. Swoje propozycje złożyło trzech dostawców.Proponowane oferty są na zakup energii elektrycznej na lata 2021-2022. Protokół z otwarcia ofert

Przygoda z siatkówką na wyciągnięcie ręki

Patryk Ashton od niedawna mieszka w Rydzynie. Jego pasją jest siatkówka, a ponieważ wiele osób w czasach szkolnych lubiło ten sport, postanowił rozkręcić grupę chętnych

stat4u