Rekordowy budżet powiatu uchwalony

Rekordowy budżet powiatu uchwalony

Rada Powiatu Leszczyńskiego jednomyślnie uchwaliła budżet powiatu na 2018 r. Na inwestycje samorząd przeznaczy ok. 35,4 mln zł, co drugą samorządową złotówkę.

Rada Powiatu Leszczyńskiego jednomyślnie uchwaliła najwyższy w historii budżet tego samorządu na 2018 r. Dochody powiatu wyniosą ok. 69,4 mln zł. Wydatki powiatu w 2018 r. to ok. ok. 72,4 mln zł. Deficyt budżetu w kwocie ok. 2,9 mln zł zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych, od kilku lat samorząd powiatowy nie jest zadłużony. Dla porównania – uchwalony pierwotnie budżet na 2017 r. zakładał 42,5 mln zł dochodów i 46 mln zł wydatków, ale w związku z kolejnymi inwestycjami był w ciągu roku systematycznie zwiększany.

Na inwestycje powiat przeznaczy w 2018 r.  prawie połowę wydatków, tj. ok. 35,4 mln zł, z czego 27,7 mln zł na inwestycje i remonty drogowe. Samorząd zakończy rozpoczętą w 2017 r. – wartościowo najwyższą pozycję w budżecie – dwuletnią budowę i przebudowy drogi od skrzyżowania z drogą wojewódzką Wschowa – Wolsztyn przez Brenno, Zaborówiec, Włoszakowice, Bukówiec Górny do węzła Nietążkowo na budowanej drodze ekspresowej S5. Łączny koszt tej inwestycji, dofinansowanej z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 i wykonywanej przez pięciu partnerów – powiaty leszczyński i kościański oraz gminy Śmigiel, Wijewo i Włoszakowice to 56,6 mln zł.

Druga co do wartości w budżecie powiatu dwuletnia inwestycja to budowa 14 km ścieżek rowerowych w gminach Osieczna, Lipno i Rydzyna. Łączny koszt tego przedsięwzięcia to 9,2 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 i współfinansowana przez powiat oraz gminy Lipno, Osieczna i Rydzyna.

Powiat wykorzystując przyznaną w 2016 r. dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 planuje w 2018 r. za 1,8 mln zł zmodernizować drogę przez Brenno, aż do drogi wojewódzkiej Wschowa – Wolsztyn. Pozostałe inwestycje drogowe w 2018 r. to: przebudowa drogi powiatowej w Krzycku Małym, przebudowa ul. Poniatowskiego w Rydzynie, remont drogi przez Kąkolewo, a także dofinansowanie budowy łącznika (inwestorem jest miasto Leszno) od węzła S5 Święciechowa do przyszłego wiaduktu kolejowego w ul. Wilkowickiej w Lesznie. W budżecie zapisano także pieniądze na współfinansowanie wraz z miastem Lesznem i gminą Rydzyna budowy ścieżki rowerowej wzdłuż krajowej „piątki” od węzła Dąbcze do Rydzyny.

Ponadto w budżecie powiatu znalazły się pieniądze na dofinansowany z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 projekt cyfryzacji geodezyjnych rejestrów publicznych. W przypadku przyznania dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w siedzibie SOSW Rydzyna zostanie wykonany remont dachu i montaż instalacji przeciwpożarowej. Ponadto już w styczniu 2018 r. do budżetu zostanie wprowadzona kolejna inwestycja – przebudowa drogi z Włoszakowice – Boszkowo Letnisko. Jej szacowany koszt to 5 mln zł, połowę stanowi dotacja z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

Sesja budżetowa Rady Powiatu Leszczyńskiego odbyła się w prowadzonym przez powiat Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Rydzynie. Przed głosowaniami radni i zaproszeni goście obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów rydzyńskiej placówki i zwiedzili m.in. remontowaną część internatu szkolnego.

źródło: powiat-leszczynski.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Czyn społeczny w Jabłonnie [VIDEO]

Po długim czasie gmina Rydzyna przejęła grunt w Jabłonnie od KOWR. Zaniedbany teren trzeba posprzątać i przygotować do dalszych prac. W tym celu mieszkańcy ze

Wamet „wyszarpał” remis w Ostrowie Wielkopolskim

Tenisiści stołowi Wametu Dąbcze zainkasowali w sobotę jedno „oczko” w rozgrywkach 2. ligi wielkopolsko-zachodniopomorskiej w grupie południowej. Po sześciu kolejkach zespół z gminy Rydzyna utrzymał

Nowy samochód już w Dąbczu [VIDEO]

O późnych godzinach nocnych przyjechał nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczego 4×4 z wyposażeniem. Koszt zakupu to milion złotych. OSP Dąbcze na ten cel uzyskała wsparcie finansowe

stat4u