Robimy Ordung przy miejscu pamięci!

Robimy Ordung przy miejscu pamięci!

10 maja w godzinach od 9.00 do 13.00 młodzież polsko – niemiecka wspólnie zabrała się za porządkowanie terenu miejsca pamięci przy cmentarzu ewangelickim w Rydzynie. Akcja Robimy Ordung w ramach programu #2gether4more została zorganizowana w celu uczczenia 25-lecia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Traktatu o dobrym sąsiedztwie.

SOSW Rydzyna i szkoła GBV Guben/Cottbus przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy zdecydowały się na upiększenie terenu obok cmentarza ewangelickiego. Młodzi ludzie wraz z opiekunami posprzątali i odmalowali ogrodzenie, a także posadzili kwiaty. Pomogła im grupa uczniów z rydzyńskiego gimnazjum, którzy pojawili się przy miejscu pamięci razem z nauczycielką języka niemieckiego. Oprócz nich przyjechali ogrodnicy, którzy skosili trawę.

P5106089

Kampania #2gether4more trwa od 1 marca do 30 czerwca 2016 roku w Polsce i Niemczech. Jej przesłanie jest proste: „Razem (po) więcej”. Oznacza to, że dzięki współpracy i działaniu razem możemy osiągnąć więcej. Celem kampanii jest pokazanie, że współpraca między Polakami a Niemcami może przynieść wiele pożytku. Akcje przeprowadzane będą na rzecz lokalnych społeczności, tak jak ma to miejsce w Rydzynie. Celem działania jest nie tylko upiększenie terenu, ale i integracja młodych ludzi oraz miejscowej społeczności.

Jak wyglądało przygotowanie do akcji ROBIMY ORDUNG?

P5106097

Przed włączeniem do kampanii, młodzi ludzie musieli zdecydować, co chcą zrobić wspólnie. W Rydzynie wydarzenie zbiegło się z wymianą międzynarodową uczniów szkół, które współpracują ze sobą już prawie 20 lat. Wybór miejsca nie był jednak prosty. Padło kilka propozycji, jednak ostatecznie zdecydowano się na posprzątanie terenu miejsca pamięci. Uczniowie z niemieckiej szkoły poznali historię młodych ludzi, rozstrzelanych podczas II wojny światowej. Wszyscy zdają sobie sprawę, jak wielkie szkody może przynieść wojna i działania zbrojne oraz jak ważna jest współpraca. 🙂

P5106081

By wziąć udział w kampanii wystarczyło wykonać proste kroki:
1. Wypełnić formularz zgłoszeniowy online.
2. Zastanów się nad treścią i formą planowanej akcji, a następnie zapowiedź ją najbliższemu otoczeniu.
3. Zrealizować akcję i opublikować ją w sieci na Instagramie i Twitterze.
4. W opisie dodać hasztag #2gether4more.

By akcja dotarła do jak największej liczby osób zostały przygotowane ulotki i plakaty oraz pojawiły się informacje w Internecie. 🙂

P5106088

Niemiecka młodzież przyjechała do Rydzyny na pięć dni. Podczas swojego pobytu uczniowie z Cottbus nie tylko sprzątali. Czeka na nich jeszcze sporo atrakcji. Jeszcze dziś jadą ze swoimi kolegami z Rydzyny do parku linowego w Lesznie. Jutro natomiast wezmą udział w spływie kajakowym. Młodzież popłynie szlakiem konwaliowym w Olejnicy.

P5106116

Cieszy nas, że widać efekty współpracy między obydwoma szkołami i trzymamy kciuki za powodzenie akcji. Wybrane działania kampanii zostaną udostępnione podczas uroczystości jubileuszowej, która odbędzie się 14 czerwca w Warszawie.

* więcej zdjęć możecie zobaczyć w naszej Galerii. 😉

K. Zmyslowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Nie ma lipy, będą lipy

Gmina Rydzyna otrzymała dofinansowanie na zakup lip drobnolistnych. Będzie ich aż sto osiemdziesiąt. Sadzonki zostaną umieszczone w kilku częściach naszej gminy. Ponad 59 tys. zł.

Będzie bezpieczniej

Na sierpniowej sesji w Rydzynie radna Emilia Kraśner złożyła interpelacje dotyczącą ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 309. Chodzi o to, że rowerzyści jadący od Leszna

Do Spółek Wodnych trafi 2 miliony zł

Do Spółek Wodnych trafi 2 miliony zł ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego 6 sierpnia Samorząd Województwa Wielkopolskiego przyjął uchwałę zatwierdzającą podział środków, które trafią do

stat4u