Rydzyna Pomnikiem Historii. Perła baroku doceniona

Rydzyna Pomnikiem Historii. Perła baroku doceniona

Po dwóch latach starań Rydzyna otrzymała tytuł Pomnika Historii. Jest to statut, który Prezydent RP nadaje nieruchomym zabytkom o szczególnym znaczeniu dla historii naszego kraju. Tym bardziej możemy się cieszyć, że Perła baroku została doceniona.

15 marca 2017 do listy Pomników Historii dołączyło aż 10 zabytków, włącznie z Rydzyną. Do dziś to najwyższe odznaczenie otrzymało 70 zabytków naszego kraju.

Rydzyna otrzymała tytuł za „założenie rezydencjonalno – urbanistyczne”, czyli właściwie całe centrum miasta (Rynek, otoczenie Zamku i sam Zamek)

Rydzyna powstała na początku XV wieku. Została założona przez Jana z Czerniny, dzięki którego inwencji zbudowano zamek i kościół. Jan był protoplastą rodu Rydzyńskich, którzy przez następne lata byli właścicielami miasteczka.

Pod koniec XVII wieku miasto zostało własnością Leszczyńskich herbu Wieniawa. Na zrębie średniowiecznego Zamku powstał pałac. Jego architektem był Józef Szymon Bellotti. W latach 1700 – 1704 przebudował go Stanisław Leszczyński – według projektu Pompeo Ferrariego.

Niestety, podczas wojny północnej, miasto i zamek uległy zniszczeniu. Odbudował je hrabia Aleksander Józef Sułkowski.

Autorem projektów architektonicznych miasta był najprawdopodobniej Karol Marcin Frantz. Uważa się go za autora projektu Ratusza, czy Kościoła. Obydwa obiekty do dziś cieszą nasze oczy.

Do 1786 roku trwała rozbudowa ośrodka miejskiego oraz rezydencji. W 1774 roku do Rydzyny przyjechali pijarzy, którzy założyli szkołę.

Po śmierci ostatniego ordynata z rodu Sułkowski, majątek i Zamek zostały przejęte przez rząd pruski na cele szkolne. W dwudziestoleciu międzywojennym (od 1924 roku, kiedy to obiekt został odzyskany) na terenie Zamku funkcjonowało gimnazjum o bardzo wysokim poziomie.

Po drugiej wojnie światowej Zamek został spalony, a o jego odbudowie można przeczytać w naszym artykule, pt. Zdzisław Moliński opowiedział o odbudowie Zamku, w którym został umieszczony film z wykładem p. Molińskiego.

Podczas trwania swojej sześćsetletniej historii Rydzyna zaliczyła wzloty i upadki. Miała okresy rozwoju i zmagała się z poważnymi problemami (zniszczenie miasta, dżuma, czy spalenie Zamku).

Rok 2017 jest historyczną datą – to właśnie wtedy rozporządzenie Prezydenta przyznało założeniu rezydencjonalno – urbanistycznemu miasta tytuł Pomnika Historii.

Zapraszamy do obejrzenia transmisji z wydarzenia, która pojawiła się na stronie Kancelarii Prezydenta.

Nowe zabytki na liście Pomników Historii

Radiostacja w #Gliwice, most łańcuchowy w #Ozimek, zespół opactwa benedyktynów w #Tyniec wśród dziesięciu nowych zabytków, wpisanych na listę Pomników Historii. Transmisja uroczystości z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Opublikowany przez Kancelaria Prezydenta RP Środa, 15 marca 2017

2 thoughts on “Rydzyna Pomnikiem Historii. Perła baroku doceniona”

  1. W końcu dział promocji rydzyny zrobił coś więcej niż tylko zdjęcia na Facebooku

  2. Moje miasto jest ładne, a po wdrożeniu programu rewitalizacji odzyska dawny blask.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Przygoda z siatkówką na wyciągnięcie ręki

Patryk Ashton od niedawna mieszka w Rydzynie. Jego pasją jest siatkówka, a ponieważ wiele osób w czasach szkolnych lubiło ten sport, postanowił rozkręcić grupę chętnych

Planowane wyłączenia prądu w Dąbczu

24 listopada 2020 r. w godz. 07:30 – 08:0024 listopada 2020 r. w godz. 14:00 – 14:30 Dąbcze ul. Lotnicza nr 1; ul. Maruszewska działka

stat4u