Tadeusz Paprocki nagrodzonych przez marszałka

Tadeusz Paprocki nagrodzonych przez marszałka

6 maja 2019 r. w Teatrze Nowym w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak wręczył doroczne nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz stypendia w dziedzinie kultury.

Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury przyznawane są z myślą o twórcach i animatorach kultury, mających na gruncie swojej działalności osiągnięcia szczególne. Na przestrzeni 16 lat, wyróżnienia te przyznano twórcom hołdującym najwyższym artystycznym kanonom, jak też takim, których działalność związana jest z szeroko pojętą kulturą popularną. Dotychczasowymi laureatami nagród Marszałka w dziedzinie kultury byli między innymi Krystyna Feldman, Jerzy Gurawski, Sława Kwaśniewska, Lech Raczak, Krzysztof „Grabaż” Grabowski, Tomasz Budzyński, Piotr Śliwiński czy Krystyna Miłobędzka.

– Co roku staramy się wyróżnić przedstawicieli środowiska wielkopolskiej kultury. Nagradzamy ich finansowo, ale mam przekonanie, że jest to jakaś prestiżowa forma docenienia, zauważenia ich wieloletniej pracy w bardzo różnych obszarach kultury – podkreśla Marszałek Woźniak.

Nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury otrzymali:
Witold Banach, Hanna Banaszak, Przemysław Czapliński, Mirosława i Joto Giotto Dimitrow, Aureliusz Goliński, Paweł Grobelny oraz Tadeusz Paprocki.

Tadeusz Paprocki – animator kultury, w trakcie swojej 55-letniej działalności społecznej i artystycznej upowszechnia rodzime tradycje muzyczne, które popularyzuje zwłaszcza wśród młodego, ale też najstarszego pokolenia, głównie w środowiskach wiejskich i małych miastach. Zrealizował ok. 300 przedsięwzięć z zakresu upowszechniania i promocji regionu. Szczególnie bliska jest mu muzyka chóralna, rozwój orkiestr dętych, zespoły pieśni i tańca. Umożliwia wymianę artystyczną polskiemu, amatorskiemu ruchowi muzycznemu – szczególnie z Wielkopolski – chodzi tutaj zwłaszcza o szeroko zakrojone kontakty kulturalne z Republiką Czeską. Wyjazdy zagraniczne polskich zespołów ludowych, Które Tadeusz Paprocki organizuje sprawiają, że rodzima tradycja jest propagowana także poza granicami Polski. Wszystkie organizowane przez siebie przedsięwzięcia stara się lokować w ciekawych historycznie, a także przyrodniczo miejscach – aby łączyć doznania artystyczne z krajoznawczymi. Obecnie współpracuje na stałe z pięcioma organizatorami międzynarodowych festiwali muzycznych, na których prezentują swoje osiągnięcia zespoły z Wielkopolski. Często powoływany do komitetów organizacyjnych różnych imprez, zapraszany na członka jury, jest autorem wielu artykułów na temat działalności amatorskiego ruchu muzycznego, publikowanych m.in. w „Życiu Muzycznym”. Odznaczony: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, „Za zasługi dla Kultury Polskiej”, „Za zasługi dla Ochrony Zabytków”, „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” oraz medalem przyznanym przez Ministra Kultury Republiki Czeskiej i innymi.

źródło: umww.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA
Refresh

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Imprezowy weekend w Dąbczu

W najbliższy piątek Burmistrz MiG Rydzyna, sołtys Dąbcza wraz z radą sołecką oraz OSP Dąbcze zapraszają na kino plenerowe. 10 września o 20.00 obok remizy

2. liga mężczyzn: W sobotę premierowy mecz z Poznaniem

W najbliższą sobotę zainaugurowane zostaną rozgrywki 2. ligi mężczyzn w strefie wielkopolsko-zachodniopomorskiej. Wamet Dąbcze w premierowej kolejce grupy południowej podejmie we własnej hali KR-S fairplayce