UE zakazuje żarówek halogenowych

UE zakazuje żarówek halogenowych

Unia Europejska wprowadza zakaz związany ze sprzedażą żarówek halogenowych. Nastąpi to niemal po 60 latach od ich istnienia. Nie oznacza to jednak zupełnego końca dla takich żarówek, bo te istniejące nadal będą mogły być sprzedawane. To jednak początek drogi do celu mającym być ich wyeliminowaniem z domów Europejczyków.

UE wprowadza bana na żarówki halogenowe

1 września w Unii Europejskiej wchodzi zakaz na sprzedaż żarówek halogenowych. Nie oznacza to jednak, że zostanie całkowicie zakazana ich sprzedaż. Istniejące zapasy magazynowe zalegające w sklepach nadal będą mogły być oferowane, ale nie będzie można importować nowych żarówek tego typu. UE wierzy, że to przełoży się na znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Tradycyjne żarówki są tanie w porównaniu do tych LED-owych. Zużywają jednak znacznie więcej energii elektrycznej. Unia Europejska szacuje, że to pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery aż o 15 ton w skali roku. To tyle, ile wynosi zużycie energii w całej Portugalii.

Zdania co do decyzji są jednak podzielone. Jonathan Bullock z Parlamentu Europejskiego powiedział: Starania UE o zakaz stosowania żarówek halogenowych są złe, ponieważ ucierpią na tym finansowo konsumenci, a to właśnie ci najbiedniejsi najbardziej cierpią z powodu tego rodzaju polityki. Unia Europejska tłumaczy jednak, że tego typu oszczędności są złudne. Same żarówki halogenowe są rzeczywiście znacznie tańsze od LED-owych, ale potrzebują wielokrotnie więcej energii, za którą trzeba przecież zapłacić.

Przestarzałe żarówki będą więc pomału znikać ze sklepów i wkrótce będzie można zakupić tylko te nowocześniejsze o mniejszym zużyciu energii. Nie pozostaje nic innego, jak tylko się z tym pogodzić. Warto jednak dodać, że od zakazu będą istniały pewne wyjątki. Na przykład w sprzedaży nadal będą dostępne tradycyjne żarówki do piekarników.

 

źródło: komputerswiat.pl

1 thought on “UE zakazuje żarówek halogenowych”

  1. Światło LEDowe jest nienaturalne i szkodliwe dla zdrowia oczu. Opracowania o tym są blokowane przez LEDowe lobby ale dowiecie się o tym za lat kilka lub kilkanaście. Za chwilę unijne oszołomy wprowadzą zakaz mycia zębów w celu oszczędzania wody, sens podobny jak przy żarówkach. Wymiana w domach żarówek na LEDowe badziewie to w skali świata żadna oszczędność prądu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Artyści dostaną świadczenie postojowe

Zgodnie z tarczą 6.0, prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego przysługuje kolejnym grupom wykonującym umowy cywilnoprawne. Z postojowego skorzystają twórcy, artyści, technicy wspomagający kulturę, architekci

stat4u