Uroczysta Sesja w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów

Uroczysta Sesja w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów

W rydzyńskim Zamku odbyła się IX Sesja Rady Miejskiej Rydzyny. Była to sesja absolutoryjna, a jednocześnie szczególna pod względem daty. Dokładnie 30 lat temu , 4 czerwca 1989 r. odbyły się w Polsce pierwsze, częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej.

Uroczyste upamiętnienie tej rocznicy przygotowała Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kaczkowie i Anna Prałat ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu.

Zanim jednak radni przeszli do najważniejszego punktu sesji, zajęli się raportem o stanie Gminy Rydzyna, o którym jakiś czas temu pisaliśmy na naszym portalu.  Po jego rozpatrzeniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę o udzieleniu wotum zaufania dla Burmistrza Miasta i Gminy Rydzyna.

Później radni podjęli ustawy w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Miasta i Gminy Rydzyna za 2018 rok oraz udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Rydzyna z tytułu wykonania budżetu Miasta i Gminy Rydzyna za 2018 rok.

Nie obyło się bez pytań radnych, którzy dążyli do wyjaśnienia interesujących ich kwestii.

Bonifacy Skrzypczak poruszył temat zadłużenia w gospodarce komunalnej wynikające z zaległości mieszkańców w opłatach za czynsz. Jak wyjaśnił wiceburmistrz Łukasz Bartkowiak, kwota zadłużenia wzrasta, natomiast nie rośnie liczba osób, których ono dotyczy. Piotr Patek pytał, czy mieszkańców można przymusić do spłat zadłużenia poprzez odrabianie zaległości w opłatach. Wiceburmistrz zaproponował powrót do tematu i dyskusję.

Marcin Urbanowicz wniósł o wystosowanie pisma do MZK i uruchomienie linii autobusowej przez Augustowo, Kaczkowo, Rojęczyn i Jabłonnę. Młodzi ludzie nie mają dojazdu do leszczyńskich szkół, a starsi – do lekarza czy załatwienia innych spraw w Lesznie.

Piotr Patek interpelował o uporządkowanie alei Sułkowskiego. Spytał, czy będą kontynuowane prace naprawcze oraz poruszył temat naprawy ulicy Leszczyńskiego.

W wolnych głosach tylko radny Piotr Patek zajął głos pierwsza sprawą była promocja miasta Rydzyny i zaproponował wykorzystanie filmu TVP1 promującego Rydzynę.

Kolejnym tematem poruszonym były światłowody. Radny stwierdził, że mieszkańcy się pytają a odpowiedzi nie ma. We wcześniejszych odpowiedziach radny Patek otrzymał odpowiedź, że firma Inea została powiadomiona kilka miesięcy temu i ostatnio ponaglona, że rusza przebudowa ulic na „Młyńskiej Górze”.

Radny obawia się żeby nie ruszyły prace budowlane dróg a firma Inea nie zdąży ze swoimi pracami, dopytywał się czy firma Inea dała jakąś odpowiedź. Od kilku już sesji radny Patek naciska i dopytuje się o inwestycje prywatnej spółki Inea. Nasuwa się pytanie, czy komuś jeszcze zależy na tej inwestycji.

Następnie radny Patek poruszył temat drogi na ulicy Kołłątaja. Spytał też o koszt utwardzenia tej ulicy. Przypominał, że o takie standardy dróg walczył już w poprzedniej kadencji i że mieszkańcy są zbulwersowani tym, że przez kilkanaście lat omijano się ich i nie robiło się tak jak koło siebie.

Sołtys Nowej Wsi Piotr Burda poruszył temat wczesnych dowozów dzieci do szkoły w Dąbczu.

Wszystkie odpowiedzi jak i całą dyskusje można obejrzeć na nagraniu sesji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA
Refresh

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Imprezowy weekend w Dąbczu

W najbliższy piątek Burmistrz MiG Rydzyna, sołtys Dąbcza wraz z radą sołecką oraz OSP Dąbcze zapraszają na kino plenerowe. 10 września o 20.00 obok remizy

2. liga mężczyzn: W sobotę premierowy mecz z Poznaniem

W najbliższą sobotę zainaugurowane zostaną rozgrywki 2. ligi mężczyzn w strefie wielkopolsko-zachodniopomorskiej. Wamet Dąbcze w premierowej kolejce grupy południowej podejmie we własnej hali KR-S fairplayce