W setną rocznicę powstania wielkopolskiego

W setną rocznicę powstania wielkopolskiego

27 grudnia 2018 przypada setna rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. W tym dniu w całej Wielkopolsce upamiętniono pamięć bohaterów. Także w Rydzynie odbyła się uroczystość. Tego dnia wręczono medale powstańcom wielkopolskim, pochowanym na cmentarzach w naszej gminie.

Wydarzenie rozpoczęło się o 11.00 na cmentarzu parafialnym w Kłodzie. Przedstawiciele władz miasta spotkali się z potomkami powstańców wielkopolskich. Po powitaniu, odbyło się uroczyste zamontowanie medali na grobach oraz zapalenie zniczów.

Uhonorowani zostali Franciszek Bartkowiak, Antoni Brzeskot, Antoni Chorowski, Jan Krzywy, Jan Stachowski, Stanisław Stelmach, Antoni Wawrzyniak, Franciszek Marek, Jan Wrzalik, Franciszek Nowak, Piotr Bąk i Piotr Borowczyk, pochowani na cmentarzu w Kłodzie.

Medale zostały przygotowane także dla Tomasza Brzechwy, Stanisława Bury, pochowanych w Nowej Wsi, Michała Juszczaka, Jana Pacholskiego, Marcina Skrzypczaka, Franciszka Tęgiego, pochowanych w Dąbczu, Jana Mielcarka, Wojciecha Cegielskiego, pochowanych w Lesznie, oraz Franciszka Zbiorczyka, pochowanego w Kąkolewie.

Po uroczystości wręczenia medali na cmentarzu odbyło się nabożeństwo, mające uczcić pamięć powstańców. Pod krzyżem zebrał się tłum ludzi. Rys historyczny nakreślił Starosta powiatu leszczyńskiego, Jarosław Wawrzyniak, który opowiedział pokrótce o walkach na pobliskich terenach. Nazwiska powstańców przeczytali Hieronim Cugier, wnuk jednego z powstańców, i Dyrektor ROK-u w Rydzynie, Magdalena Szymańska. Po odprawieniu krótkiego nabożeństwa wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik pomordowanych, gdzie został odczytany biogram Franciszka Bartkowiaka.

Ksiądz przypomniał, że o 16.40 rozlegnie się bicie dzwonów, a z głośników rozbrzmieje hymn: „Boże coś Polskę”. Zachęcił też do oddania czci bohaterom w swoich domach.

Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że tamta walka miała sens. Jesteśmy wolni, co zasługujemy między innymi odwadze naszych przodków.

tekst: K. Zmysłowska
foto: Kornel Katarzyński

« 1 z 5 »

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

stat4u