Żonkile „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”
Po raz kolejny ROK Rydzyński Ośrodek Kultury przyłączył się do Ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”, to hasło które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami, niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Po raz kolejny ROK Rydzyński Ośrodek Kultury przyłączył się do Ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile "ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ", to hasło które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami, niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
W tym roku 11. edycja przypada w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – 19.04.1943 r.
Pomysłodawcą obchodów, jak co roku jest Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.
ŻÓŁTY ŻONKIL jest symbolem zbiorowej pamięci. W Biblioteka Kultury w Rydzynie OD DZISIAJ ROZDAJEMY PAPIEROWE ŻONKILE – symbol pamięci o bohaterach powstania. 19 kwietnia PRZYPNIJCIE ŻONKIL NA ZNAK, że #ŁączyNasPamięć, solidaryzujmy się by przywrócić pamięć o cywilach przebywających w czasie powstania w getcie warszawskim.
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, MAREK EDELMAN, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Dlaczego to takie ważne? Bo tegoroczna akcja ŻONKILE odbywa się w czasie, gdy tuż za naszą wschodnią granicą znów giną ludzie- gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety, dzieci. Niech udział w akcji będzie także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie i wszelkiej agresji. Pamiętajmy o słowach Mariana Turskiego, że "Auschwitz nie spadło z nieba"


