Wielki finał konkursu plastyczno-literackiego "Polskie serce pękło. Katyń 1940" na antenie Telewizji Polskiej

Wielki finał konkursu plastyczno-literackiego "Polskie serce pękło. Katyń 1940" na antenie Telewizji Polskiej

Prace podopiecznych sekcji plastycznej Rydzyńskiego Ośrodka Kultury brały udział w konkursie „Polskie serce pękło. Katyń 1940”, który był skierowany do młodzieży ze szkół średnich.

W piątek o godz. 12:55 na antenie TVP1 zostaną zaprezentowane wyniki konkursu upamiętniającego Zbrodnię Katyńską w jej 80. rocznicę. Wydarzenie zainicjowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zaś w Komitecie Honorowym znaleźli się: prezydent Andrzej Duda, ministrowie: obrony narodowej Mariusz Błaszczak, spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940” rozpoczął się 1 lutego, był skierowany do młodzieży ze szkół średnich z terenu Rzeczpospolitej Polskiej. Młodzież miała możliwość złożenia swoich prac w dwóch kategoriach: pracy plastycznej – w formie projektu kartki pocztowej formatu nieprzekraczającego A5 w odniesieniu do tytułu konkursu oraz pracy pisemnej „Dlaczego nie wolno nam zapomnieć o Katyniu?”.

– Dziś pokolenie wojenne powoli odchodzi i naszym obowiązkiem jest przechowywanie pamięci, dlatego że nie ma przyszłości bez szacunku i pamięci o przeszłości. Nie można tutaj być w tym muzeum i nie mieć emocji. Nie można tutaj być i nie wspominać tych, którzy w latach 1939 – 1940 bestialsko byli mordowani przez Sowietów w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie, Katyniu, Bykowni. My chcemy o nich pamiętać – mówiła Elżbieta Witek 28 stycznia w Muzeum Katyńskim na warszawskiej Cytadeli, podczas ogłaszania konkursu „Polskie serce pękło – Katyń 1940”. 

źródło: sejm.gov.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

ZTL Moraczewo na WIWATOWISKU

Po długiej, długiej przerwie ZTL MORACZEWO wróciło na scenę. Kilka dni temu zaczęliśmy pierwsze próby. – Oj, nie było łatwo- zdradza instruktorka P.Maciejewska. Zespół wraz

KGW Dąbcze świętowało dwie rocznice

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbcza spotkały się w restauracji Eden, aby świętować rocznice powstania koła i stowarzyszenia. Spotkanie rozpoczęto minutą ciszy. Kobiety obchodziły

stat4u