XXVIII Sesja Rady Miejskiej

XXVIII Sesja Rady Miejskiej

29 marca odbyła się kolejna Sesja Rady Miejskiej. Radni obradowali według przyjętego wcześniej porządku.

Burmistrz MiG Rydzyna opowiedział o działalności w okresie międzysesyjnym. Wspomniał m.in. o odsłonięciu tablicy pamiątkowej w Robczysku, przebudowie oczyszczalni ścieków, czy budowie ścieżki rowerowej wzdłuż DK5. Podkreślił także, że Rydzynie został przyznany tytuł Pomnika Historii.

Do sprawozdania burmistrza pojawiły się pytania, dotyczące, m.in. inicjatywy wpisania Rydzyny jako Pomnika Historii, spotkania dotyczącego budowy ścieżki rowerowej do Rydzyny. Koszt inwestycji wybudowania ścieżki do Zalewu ma wynieść ok miliona złotych, dlatego też każdy z trzech samorządów (m. Leszno, powiat leszczyński i gmina Rydzyna) podzielą się kosztami.

Głos zabrała również dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, p. Inga Kaminiarz, która wypowiedziała się na temat pomocy społecznej w naszej gminie. Świadczenia, jakie otrzymują rodziny, nie są związane jedynie z barierami zdrowotnymi czy finansowymi. Obowiązkiem gminy jest udzielenie wsparcia rodzinom, czy świadczenie usług opiekuńczych.

Radni zgłosili również interpelacje.  Pierwszy z radnych poruszył temat braku kontaktu z ENEĄ i nie możności zgłoszenia sprawy w przypadku zerwania sieci w Tworzanicach.  Został poruszony również temat, związany z nielegalnymi wysypiskami śmieci: za terenem „starego śmietniska”, przy drodze obok starego cmentarzu na Kłodzie oraz na drodze z Rydzyny w kierunku do Tworzanek. W kontekście drogi do Tworzanek pojawiło się również pytanie o tłuczeń, który znajduje się na jej terenie.

Pojawiło się także pytanie o budynek Szkoły Podstawowej oraz popękane mury – na budynku nr 3, a także o godzinę sesji: w gminie Lipno odbywają się one o godzinie 16.00, co oznacza, że można zorganizować spotkania o późniejszych godzinach.

Projekt  uchwały organizacji sieci szkół na okres 2017 – 2019 i określenie warunków włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej został oceniony pozytywnie przez kuratorium . Negatywnie do pomysłu odniósł się Związek Nauczycielstwa Polskiego, który uwagę koncentruje uwagę na sprawach pracowniczych (bezpieczeństwo zatrudnienia i bezpieczeństwo płac). Uchwała ma wejść w życie z dniem 1 września 2017.

Radni zagłosowali za przyjęciem uchwały w nadruku 218 o przyjęciu darowizny w postaci nieruchomości, położonych w Dąbczu. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Burmistrz przedstawił również druk 219 – projekt nadania nazwy ulicy Wiosenna drodze w miejscowości Moraczewo. Uchwała została przyjęta jednogłośnie  i wejdzie w życie w ciągu 14 dni. Także pozostałe uchwały zostały przyjęte jednogłośnie.

Następna rada miejska będzie nagrywana przez naszą telewizję  Dzięki temu mieszkańcy będą mogli zobaczyć przebieg Sesji Rady Miejskiej online.

Po raz kolejny zachęcamy do uczestnictwa w obradach.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Tysiąc rejestracji pojazdów miesięcznie

Pracownicy Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Lesznie dokonują miesięcznie około tysiąca rejestracji pojazdów oraz wydają około tysiąca nowych dowodów rejestracyjnych. Internetowa rezerwacja wizyt usprawnia obsługę

Szansa na dofinansowanie z FDS

Napłynęła dobra informacja dla Gminy Rydzyna. Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował, że wniosek na przebudowę ulic: Łopuszańskiego i Czarnieckiego w Rydzynie ma szansę na dofinansowanie z

REAGUJ NA HEJT W INTERNECIE!

Rodzicu! Czy zastanawiałeś się nad tym czym jest hejt? Zastanawiałeś się czy Twoje dziecko nie jest ofiarą, bądź sprawcą hejtu? Czy rozmawiałeś z nim o

stat4u