Z Łopuszańskim z Dąbcza do Warszawy

Z Łopuszańskim z Dąbcza do Warszawy

3 marca 2020 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Łopuszańskiego
w Dąbczu, pod opieką pana Dyrektora Wojciecha Jędrzejczaka i pani Marty Andersz, wyruszyli na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Wyjazd został zorganizowany w ramach współpracy szkoły z Fundacją im. Tadeusza Łopuszańskiego. Młodzież z Dąbcza została ugoszczona przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 24 Społecznego Towarzystwa Oświatowego, która mieści się na warszawskim Bemowie.

Plan wycieczki był bardzo bogaty. Pierwszego dnia uczniowie mogli się zintegrować poprzez wspólne zabawy, dzięki którym dobrze się poznali i w przyjacielskiej atmosferze wypełniali przydzielone im zadania. Uczniowie z Dąbcza obejrzeli również budynek szkoły, a nowi koledzy ze szczegółami opowiadali jak wyglądają ich codzienne dni nauki. Wspólnie uczestniczyli w wycieczce przyrodniczej zorganizowanej w okolicach szkoły, wcielili się w tropicieli skarbów przyrody, odnaleźli głaz narzutowy usytuowany przy ulicy Arki Bożka 4 i spacerowali Aleją Miłości, którą tworzy 85 lip drobnolistnych z dziuplami przypominającymi niemal idealne zarysy serc.

Pobyt w Warszawie nie mógł obejść się bez zwiedzania. Uczniowie odwiedzili Muzeum Geologiczne, które jest jedynym w Polsce muzeum przechowującym kompletny zbiór skał występujących na terenie Polski, w pełni odzwierciedlający jej budowę geologiczną. Dzięki pobytom w Muzeum Warszawy i Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o stolicy, ale i o historii Polski. Ciekawostką był również Fotoplastikon – oryginalne miejsce, które pozwoliło poczuć klimat przedwojennej Warszawy, a fotografie jakie obejrzeli uczniowie, pokazały im jak wyglądał Paryż w XIX w. Uczniowie mogli zobaczyć także Warszawę w wieczornym świetle, podczas spacerów, wysłuchując historii dotyczących miasta.

Ogromne wrażenie wywarły na uczniach odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”, do którego zostali zaproszeni przez kolegów z SP nr 24 STO. Spotkanie zostało poprowadzone przez panie, które należały do batalionów „Zośka” i „Parasol”, i brały udział w walkach podczas powstania warszawskiego. Ta żywa lekcja historii na długo pozostanie w pamięci uczniów. Miło było posłuchać, że jedna z pań wiedziała, że przed wojną w Rydzynie istniało Liceum /Gimnazjum im. Sułkowskich gdyż w tej szkole uczył się jej kuzyn.

W SP nr 24 STO podczas jednego z wieczorów, zorganizowane zostało „świecowisko harcerskie”. Uczniowie z Dąbcza mogli spotkać się, porozmawiać i pośpiewać harcerskie piosenki wraz z członkami 99 WDH i GZ. W spotkaniu uczestniczyła również Harcmistrzyni Anna Nowosad Naczelnik ZHP.

Wyjazd zakończył się w czwartek, 5 marca. Uczniowie, zdobywając nowe doświadczenia i wiedzę, bezpiecznie wrócili do domów.

tekst/foto: Marta Andersz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Od miesiąca nie wykryto ASF u dzików

Od miesiąca w powiecie leszczyńskim nie wykryto zakażenia afrykańskim pomorem świń ASF u padłych dzików. W Wielkopolsce stwierdzono dotąd w trzech powiatach łącznie 430 przypadków

Oglądaj dzisiaj na żywo

XXIV Sesja Rady Miejskiej Rydzyny – Proponowany porządek obrad PROPONOWANY PORZĄDEK OBRAD: 1. Otwarcie obrad Sesji.2. Przyjęcie ślubowania od nowo wybranego radnego Rady Miejskiej Rydzyny.3.

Nowa Wieś [VIDEO]

Nowa Wieś – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim, w gminie Rydzyna. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa leszczyńskiego. Liczba ludności 447. W roku 2009 na obrzeżach wsi powstała

stat4u