Zaćmienie księżyca 2018 będzie bardzo wyjątkowe

Zaćmienie księżyca 2018 będzie bardzo wyjątkowe

To wydarzenie to gratka nie tylko dla miłośników astronomii. Zaćmienie księżyca 2018 będzie bardzo wyjątkowe, bo najdłuższe od 100 lat! Rozpocznie się o 21:30 i potrwa dwie godziny.

Zjawisko to będzie świetnie widoczne na terenie całej Polski. Zobaczy kiedy nastąpi zaćmienie księżyca, bo warto wtedy popatrzeć w niebo.

Zaćmienie księżyca będzie miało miejsce już 27 lipca o godzinie 21:30. Widać je będzie bardzo dobrze z całej Polski, więc warto zarezerwować sobie nieco czasu, aby móc je obserwować. To pierwsze od 100 lat zaćmienie księżyca, które będzie trwać aż tyle. Zjawisko będzie utrzymywać się przez 1 godzinę i 43 minuty.

Następne tak długie zaćmienie zdarzy się dopiero w 2123 roku, więc mało kto będzie miał okazję zobaczyć je po raz kolejny.

Zaćmienie to jest tym bardziej wyjątkowe, bo zbiega się z mającym miejsce w lipcu apogeum, czyli momentem, w którym księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.

Zaćmienie będzie częścią jeszcze jednego niezwykłego astronomicznego zjawiska: trzech wzajemnie powiązanych ze sobą zaćmień: dwóch słonecznych, a między nimi całkowitego zaćmienia księżyca. Całkowita faza trwać będzie do godziny 23:13, ale potem czeka nas jeszcze przepiękna faza zaćmienia częściowego, czyli tzw. „schodzenia” z tarczy księżyca cienia Ziemi.

Warto zapamiętać więc datę 27 lipca. Nie przegap tego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

INNI CZYTALI TEŻ...

Zapraszamy na X Piknik Militarny

Już teraz zapraszamy w dniach 3/4 września 2022 do zamku w Rydzynie na X Piknik Militarny, Jak przystało na jubileusz, do zamku przyjedzie sprzęt ciężki,