Zdzisław Moliński opowiedział o odbudowie Zamku

Zdzisław Moliński opowiedział o odbudowie Zamku

Zdzisław  Moliński opowiedział o odbudowie Zamku. Spotkanie, zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Rydzyny, miało miejsce 7 marca o godzinie 17.00. Na gości czekała garść informacji, prezentacja multimedialna a także galeria archiwalnych zdjęć.

Gwoli przypomnienia, Zamek został ograbiony i spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 roku. W latach 1950 – 65 udało się dokonać odbudowy obiektu do stanu surowego.

Sytuacja Zamku zmieniła się na lepsze, gdy zaopiekowało się nim Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich. Nowy właściciel przeprowadził prace rekonstrukcyjne, dzięki czemu udało się odnowić budynek i doprowadzić go do takiego stanu, jaki reprezentował przedtem.

Dyrektor Zamku w Rydzynie chętnie podzielił się swoją wiedzą z gośćmi, którzy tego dnia postanowili przyjść i posłuchać. Wykład wzbogacony został o prezentację multimedialną oraz galerię zdjęć z dawnych czasów.

Pojawiło się również mnóstwo ciekawostek, np. związanych z windami w rydzyńskim Zamku. Kto wie, że były pierwszymi windami osobowymi w ówczesnym województwie leszczyńskim? Towarowe oczywiście funkcjonowały już wcześniej.

Spotkanie zostało zorganizowane i przygotowane przez Towarzystwo Miłośników Rydzyny. „Chcemy robić takie cykliczne spotkania” – zapewnia prezes TMR, Hubert Głowacz – „po świętach wielkanocnych planujemy kolejne”.

O tematyce i dacie kolejnych wydarzeń poinformujemy czytelników na łamach naszego portalu.

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym Moliński dzieli się swoją wiedzą.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Od miesiąca nie wykryto ASF u dzików

Od miesiąca w powiecie leszczyńskim nie wykryto zakażenia afrykańskim pomorem świń ASF u padłych dzików. W Wielkopolsce stwierdzono dotąd w trzech powiatach łącznie 430 przypadków

Oglądaj dzisiaj na żywo

XXIV Sesja Rady Miejskiej Rydzyny – Proponowany porządek obrad PROPONOWANY PORZĄDEK OBRAD: 1. Otwarcie obrad Sesji.2. Przyjęcie ślubowania od nowo wybranego radnego Rady Miejskiej Rydzyny.3.

stat4u