Zlot poszukiwaczy w Rydzynie

Zlot poszukiwaczy w Rydzynie

Daniel Dylewski jest pasjonatem historii i poszukiwaczem. Nie jest osamotniony w swojej pasji, dlatego zorganizował 3-dniowy zlot poszukiwaczy nad Zalewem . W wydarzeniu wzięło udział 50 uczestników wraz z rodzinami. Część osób postanowiła w ten sposób spędzić całą majówkę, wielu przyjechało na jeden dzień.
Spotkanie miało charakter integracyjny. Wszyscy należą do „Grupy Pozytywnych Detektorystów”  która zrzesza poszukiwaczy z całej Polski.  Spotykają się na badaniach terenowych w rożnych miejscach w Europie. Podczas jednego z takich spotkań,  powstał pomysł zlotu.

– Jest taka potrzeba żeby spotkać się w gronie rodzinnym zaplanować wiele rzeczy, zintegrować się – mówi Dylewski. Uczestnikami są nie tylko indywidualni poszukiwacze, ale też stowarzyszenia historyczne .  Organizują one  spotkania historyczno – poszukiwawcze. Już w lipcu odbędzie się „Małomickie Podziemie”.

Omawiali również badania terenowe połączone z rekonstrukcjami w Poniecu, na które przyjedzie około 80 poszukiwaczy i 150 rekonstruktorów.  Daniel Dylewski jest również członkiem Grupy Badań Historycznych „Regiment” która od 8 do 11 sierpnia br organizuje „Operację Poniec”, podczas której odbędą się badania detektorystyczne , parada na rynku , zlot grup rekonstrukcji historycznych połączony z inscenizacjami historycznymi, w mieście jak i w parku również będzie wiele stoisk dla rekonstruktorów i poszukiwaczy.
Wśród poszukiwaczy nie ma konkurencji –  mówi Daniel Dylewski-.  Każdy chce przekazać jak najwięcej od siebie i zarazić innych swoją pasją. Każdy z nich ma jakiś swój cel, pasję, kolekcjonerstwo, jedni zapalniczki, inni guziki , a kolejni monety.

Czy poszukiwanie jest legalne? Samodzielnie w erze dzisiejszych przepisów, osoby które bez pozwolenia lub wbrew warunkom pozwolenia będą – przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych – poszukiwać zabytków, zagrożone są karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch . Wykrywacz można kupić bez ograniczeń, natomiast szukanie zabytków i chodzenie z nim  podlega pod ustawę i trzeba mieć odpowiednie zezwolenia.

Od 2018 roku poszukiwacze skarżą się na utrudnianie im spełniania swojej nie szkodzącej nikomu pasji .
 – Aby móc chodzić z wykrywaczem, muszą zostać wykonane odpowiednie procedury – wyjaśnia Dylewski. Po pierwsze należy wystąpić do właściciela terenu, na którym chcemy prowadzić poszukiwania, o zgodę – w pozwoleniu należy zaznaczyć numery działek oraz podpis właściciela terenu wraz z numerem pesel . Z tym dokumentem trzeba iść do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i opłacić opłatę skarbową w kwocie 82 zł. To jest oplata za jeden wniosek do poszukiwań. Wniosek najczęściej wypisuje się na rok.

Procedury często tak się przeciągają , że, żeby np. w maju  poszukiwać, to już w styczniu trzeba załatwiać pozwolenia.
Organizując imprezy grupowe, warto wziąć pod uwagę wątek historyczny terenu poszukiwań ,  np. jakieś potyczki , bitwy itp. Przy dobrze opracowanym planie poszukiwań i owocnych efektach prac, zdarza się nawet zmienić zapisaną historię.

Po zakończeniu poszukiwań każdorazowo należy sporządzić sprawozdanie z poszukiwań, czyli każdy przedmiot, który ma kontekst historyczny jest wstępnie opisany. Musi być podkreślone miejsce znalezienia z podaniem lokalizacji GPS, a znalezisko opatrzone nazwiskiem znalazcy oraz krótki opis identyfikacyjny.
Przez obecne przepisy wielu poszukiwaczy zeszło do podziemi bojąc się represji. Zarejestrowany w stowarzyszeniu poszukiwacz jest znany w sieci i zgodnie z prawem w każdej chwili może się spodziewać wizyty „miłych panów”.  Poszukiwacze uważają to, za napiętnowanie.

Kolejny przepis z tego roku mówi, że jeśli ktoś przyniesie znalezisko do muzeum bez odpowiednich zezwoleń, to pracownik muzeum musi zgłosić ten fakt na policję.

W naszym kręgu staramy się skupiać prawdziwych pasjonatów historii a eliminować tzw. czarne charaktery, które nie chodzą z wykrywaczem ze względu na piękną pasję a robią to tylko i wyłącznie w celu zarobkowym, co wśród prawdziwych pasjonatów jest nie mile widziane.

 

 

3 thoughts on “Zlot poszukiwaczy w Rydzynie”

  1. Jak się ogląda zdjęcia na facebooku to tam było jedno wielkie pijaństwo 🙁

  2. Dlaczego takie eventy nie są w dostateczny sposób ogłaszane…? Szkoda bo mieszkam niedaleko, a nie byłem…

  3. Ewa nie bylas a glupio gadasz. Impreza z wielka kultura, a to ze ktos wypije hmm wszystko jest dla ludzi. A ty to pewnie ta co nigdy na imprezie nie pije tylko obserwuje. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

--- Reklama ---

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

--- Reklama ---

INNI CZYTALI TEŻ...

Trzy oferty na zakup energii elektrycznej

Pojawiły się ofert na zakup energii elektrycznej. Swoje propozycje złożyło trzech dostawców.Proponowane oferty są na zakup energii elektrycznej na lata 2021-2022. Protokół z otwarcia ofert

Przygoda z siatkówką na wyciągnięcie ręki

Patryk Ashton od niedawna mieszka w Rydzynie. Jego pasją jest siatkówka, a ponieważ wiele osób w czasach szkolnych lubiło ten sport, postanowił rozkręcić grupę chętnych

stat4u