Zmiana nazwy ulicy w Rydzynie. Urząd zaskarży decyzje wojewody

Zmiana nazwy ulicy w Rydzynie. Urząd zaskarży decyzje wojewody

Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann zmienia nazwy pięćdziesięciu jeden ulic, które zakwestionował Instytut Pamięci Narodowej w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Wśród nich są też ulice w naszym regionie: między innymi w Święciechowie, Rydzynie i Osiecznej.

Ulica 29 stycznia w Rydzynie ma otrzymać nazwę Komisji Edukacji Narodowej. Czy to jest konieczne? Mieszkańcy mają mnóstwo wątpliwości. Zwłaszcza, że nazwa ulicy upamiętnia wydarzenia ważne dla naszej gminy.

Zmiana oznacza to, że jednostki samorządu terytorialnego mają ustawowy obowiązek – w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r – zmienić symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny, a także propagujące taki ustrój w inny sposób.

Przy okazji postanawiamy rozwiać wątpliwości mieszkańców. Sprawdziliśmy treść ustawy i… wynika z niej, że nie będzie trzeba wymieniać dokumentów (art. 5, ust. 2).

Ponadto, nie są przewidziane opłaty za za zmiany, które wprowadzone zostaną w księgach wieczystych, rejestrach, czy pismach urzędowych.

Pełny tekst ustawy znajduje się na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. Zachęcamy do jego przeczytania.

Chociaż mieszkańcy nie muszą obawiać się zamieszania związanego z wymianą dokumentów, pojawiły się wątpliwości. Tematyka zmiany nazwy ulicy pojawiła się na XXXVI Sesji Rady Miejskiej Rydzyny. Radni upoważnili burmistrza do zaskarżenia decyzji wojewody do wojewódzkiego sadu administracyjnego.

Mieszkańcy ulicy 29 stycznia napisali petycję, którą podpisały trzydzieści cztery osoby.

W uzasadnieniu swojego protestu piszą, że 29 stycznia to nie jest data świętowania wejścia wojsk Armii Czerwonej do Rydzyny, ale uczczenie pamięci ośmiorga mieszkańców Rydzyny, którzy w przeddzień odzyskania Niepodległości przez miasto, wywiesili polskie flagi.

Polacy świętowali wycofanie się okupanta, a nie radowali się z przybycia Czerwonoarmistów. Jest to oznaką patriotyzmu.

Jak do petycji ustosunkuje się wojewoda? Zobaczymy; póki co czekamy na dalsze informacje w tej sprawie.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA
Refresh

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Projekt budżetu Gminy Rydzyna na 2022 rok

Projektu budżetu Miasta i Gminy Rydzyna na 2022 rok Analiza prognozowanych dochodów i wydatków na 2022 rok prowadzi do następujących wniosków. Planowane dochody szacowane są