Raport prezesa ZUW na sesji w Rydzynie: jakość wody dobra, ale zasoby ograniczone

Raport prezesa ZUW przedstawiony na sesji Rady Miejskiej w Rydzynie. „Woda to dziś temat strategiczny”
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Rydzynie, prezes Zakładu Usług Wodnych – Grzegorz Brzeskot – przedstawił szczegółowy raport z działalności spółki w 2024 roku, obejmujący gospodarkę wodno-kanalizacyjną w gminie, wyzwania infrastrukturalne i plany rozwoju.
Woda w gminie – jakość i ilość
Prezes uspokajał, że jakość wody w gminie Rydzyna jest bardzo dobra, zgodna z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia. Jej stan regularnie kontroluje Sanepid, a dodatkowo wykonywany jest tzw. monitoring wewnętrzny.
W 2024 roku najwięcej wody wyprodukował wodociąg w Dąbczu – ponad 601 tys. m³, w Kłodzie – 455 tys. m³, a najmniejsze ujęcie w Jabłonnie – ponad 23 tys. m³.
Infrastruktura i ograniczenia
Jak zaznaczył prezes Brzeskot, możliwości zwiększenia produkcji wody są obecnie ograniczone przez parametry wskazane w pozwoleniach wodnoprawnych. Trwa jednak rozbudowa stacji w Dąbczu oraz uruchamiane jest nowe ujęcie wody w gminie Krzemieniewo, co ma poprawić bilans wodny Rydzyny.
W planach są również badania nowych terenów pod przyszłe ujęcia, jednak – ze względów bezpieczeństwa – lokalizacje nie zostały podane do publicznej wiadomości.
Awaryjność i inwestycje
W minionym roku odnotowano:
-
27 awarii w Dąbczu
-
26 w Kłodzie
-
3 w Jabłonnie
Wymieniono m.in. 10 hydrantów oraz 24 najbardziej zużyte przyłącza. Łącznie wybudowano 61 nowych przyłączy wodociągowych o długości ponad 1 km.
Ścieki i oczyszczalnie
Na terenie gminy funkcjonują trzy oczyszczalnie, z czego jedna – w Robczysku – kończy swoją działalność, a ścieki będą kierowane do Luboni. W 2024 roku przez system kanalizacyjny przeszło ponad 380 tys. m³ ścieków.
Inwestycje w nowoczesność
Zakład realizuje obecnie duży projekt wymiany 15 tys. wodomierzy na nowoczesne urządzenia z elektronicznym odczytem, co usprawni pracę i ograniczy konieczność wizyt inkasentów w domach mieszkańców. Równolegle na 36 obiektach infrastruktury wodnej zainstalowano panele fotowoltaiczne, co ma obniżyć koszty energii elektrycznej.
„Bitwa o każdy metr sześcienny wody już trwa – szczególnie w regionie takim jak Wielkopolska” – podkreślił prezes, apelując o zrównoważone zarządzanie zasobami i rozwagę przy planowaniu rozwoju infrastrukturalnego.