Poniedziałki z radnymi: Roman Skiba
Rozpoczynamy cykl „Poniedziałków z radnymi”. Na pierwszy ogień poszedł oczywiście przewodniczący Rady Miejskiej, Roman Skiba, który chętnie udzielił odpowiedzi na nasze pytania.
Czy mógłby Pan opowiedzieć nam o swojej dotychczasowej działalności zawodowej i społecznej?
Przekrój działalności zawodowej, jak i społecznej w moim życiu można porównać do przecinających się tras drogowych biegnących później równolegle w określonym kierunku. Od 2003 roku moja kariera zawodowa opiera się w szczególności na zarządzaniu procesami gospodarczymi, zasobami ludzkimi i kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Jako kierownik marketu mogłem często wspomagać organizacje charytatywne, stowarzyszenia poprzez fundowanie nagród celowych lub tzw. sponsoring. Moje doświadczenie zawodowe wykorzystywałem społecznie jako doradca praw konsumenckich w jednym z leszczyńskich stowarzyszeń obywatelskich. Obecnie pracuję w firmie Jamalex , która jest jedną z większych firm w regionie leszczyńskim.
Dlaczego kandydował Pan w wyborach samorządowych?
Odkąd pamiętam w każdym środowisku, począwszy od szkoły a skończywszy na życiu osiedlowym Rydzyna 2000, w którym mam przyjemność obecnie mieszkać, nigdy nie stałem obok wydarzeń. Zawsze byłem w centrum. Jako człowiek, który swoim zapałem zaraża innych, otrzymałem propozycję startu w wyborach. Nowy podział okręgów wyborczych w Gminie Rydzyna pozwolił na większą reprezentatywność nowych mieszkańców, a co za tym idzie realny wpływ na poprawę ich funkcjonowania w tzw. małych ojczyznach. Z perspektywy dwóch lat pracy w Radzie Miejskiej uważam że warto angażować się dla dobra innych.
Czy mógłby Pan wskazać maksymalnie trzy sprawy, które – według Pana – są najpilniejsze?
Jakie trzy kluczowe inwestycje należy, według Pana, zrealizować w najbliższym czasie?
Inwestycje kluczowe i najpilniejsze rozpatrywałbym jednocześnie ponieważ mają wspólny mianownik tzn. „ważne”. Gmina Rydzyna dynamicznie rozwija się gospodarczo poprzez poprawę infrastruktury drogowej , poszerzając tereny inwestycyjne, itp. Każda inicjatywa samorządu np. w/w wpływa na atrakcyjność gminy i zwiększenie zainteresowana nowych mieszkańców oraz inwestorów. Jednym z największych przedsięwzięć kolejnych lat to budowa nowej oczyszczalni ścieków, która pozwoli zwiększyć moce przerobowe i umożliwi przyłączyć nowe gospodarstwa i osiedla mieszkaniowe. Drugim ważnym tematem dla samorządu jest wprowadzana przez rząd reforma oświaty, która mocno zmieni jej oblicze. Musimy być do tego przygotowani. Trzecim wyzwaniem to konsekwentna poprawa stanu dróg osiedlowych, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i poprawę życia mieszkańców .
Co zmieniłby Pan w przestrzeni publicznej w gminie?
Uważam, że warto mieszkańcom przybliżyć pracę urzędu oraz Rady Miejskiej poprzez organizację tzw. drzwi otwartych lub kierowanie informacji poprzez media społecznościowe. Transparentność w każdym działaniu przybliża i zmienia oblicze administracji samorządowej. Niestety w dzisiejszych czasach zainteresowanie mieszkańców sprawami gminy jest znikome i warto pracować aby to zmienić.
Które działania i dlaczego należy Pana zdaniem przeprowadzić w pierwszej kolejności, aby poszerzyć ofertę kulturalną miasta?
Myślę, że kierunek, jaki rozpoczęliśmy z radną Grażyną Dembicką pokazuje określone działanie, które współtworzy i wspiera „rydzyńską kulturę”. Zaangażowanie w organizację dwóch sezonów „Kulturalnych piątków” było nauką, zbieraniem doświadczenia, które będzie procentowało na przyszłość . Z roku na rok coraz większa frekwencja mieszkańców naszej gminy potwierdzała słuszność tego projektu. Właśnie w taki sposób możemy uatrakcyjnić ofertę kulturalną miasta. Pokażmy, że mamy pomysł a później szukajmy finansowania w celu jego realizacji.