Rewitalizacja: II Warsztaty z interesariuszami

 Rewitalizacja: II Warsztaty z interesariuszami

21 marca 2017 odbyły się kolejne warsztaty z interesariuszami rewitalizacji naszej gminy. Podobnie jak poprzednie były podzielone na kilka części. Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele firmy, zajmującej się rewitalizacją , p. Agnieszka Bolingier i Wojciech Kusek, którzy poprowadzili warsztaty.

W pierwszej – części wprowadzającej – podsumowali przebieg I warsztatów (6 marca 2017 roku). P. Agnieszka wskazała dwa obszary rewitalizacji: miasto Rydzyna oraz obszar sołectwa Kłody. „Na warsztatach (…) rozmawialiśmy o potencjale tychże obszarów” – podkreślała.

Podczas prezentacji zostały wskazane rekomendacje i dobre praktyki, dotyczące działań rewitalizacyjnych. Wskazano również, jak poradziły sobie z określonymi problemami inne miasta i gminy, np. Nałęczowa. Takie przykłady pozwoliły spojrzeć na niektóre sprawy z innej perspektywy. Podkreślono, że w celu uatrakcyjnienia miasta należy zadbać o jego centrum.

P. Agnieszka opowiedziała, jak zmieniła się sytuacja Nałęczowa po wykorzystaniu pomysłów i projektów rewitalizacyjnych.

Inne przykłady, to  np. projekty „Wsi Opolskie”, który poprawił przestrzeń publiczną w małych gminach, Bielsko – Biała, Sopot, Wałbrzych.

Po wysłuchaniu prezentacji był czas na dyskusję. Po przejściu do części warsztatowej, uczestnicy mogli zaproponować własne pomysły działań na zmniejszenie negatywnych zjawisk, występujących na obszarze rewitalizacji. Była jeszcze szansa na modyfikację zaproponowanych wcześniej pomysłów.

Propozycje wywołały kolejną dyskusję, m.in. na temat kompleksu sportowego, znajdującego się w okolicach Zamku. Jak się okazuje, teren podlega pod Starostwo. W planie rewitalizacji pojawił się też pomysł na przebudowę placu zabaw, znajdującego się w pobliżu kościoła.

Po uzyskaniu tytułu „Pomniku Historii” należy pomyśleć, w jaki sposób udoskonalić centrum miasta. Czy możliwy do wypracowania jest kompromis? Kto ma rację? – Ci, którzy uważają, iż plac zabaw ma być w centrum, tuż obok Zamku, czy ci, którzy twierdzą, że należy go przenieść obok nowobudowanego przedszkola. To wszystko było, m.in. przedmiotem dyskusji podczas spotkania.

Oprócz problemów społecznych należy zwrócić uwagę na problemy innej kategorii. W przypadku Rydzyny stwierdzono problem natury środowiskowej. „Niska emisja”, związana ze smogiem, stanowi poważny problem, który należy rozwiązać (np. wymiana ogrzewania na gazowe). Warto też zwrócić uwagę na uświadomienie społeczności.

Ostatnim punktem spotkania było podsumowanie warsztatów. Podkreślono, że program rewitalizacji będzie monitorowany.

Zobacz także