Uchylenie restrykcyjnych środków bioasekuracji

 Uchylenie restrykcyjnych środków bioasekuracji

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Projekt zmienia warunki, jakie zostały ustalone w grudniu.

Projekt nowego rozporządzenia przewiduje ogólne środki bioasekuracji, które mają być stosowane przez hodowców drobiu w celu zabezpieczenia wrażliwego inwentarza przed wystąpieniem grypy ptaków.

Drób  powinien zostać utrzymywany w sposób ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami, co nie jest jednak równoznaczne z zamknięciem drobiu.  Wykluczony jest również dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki.

Zagrożenie związane z grypą ptaków nie ustąpiło całkowicie i posiadacze drobiu powinni w odpowiedzialny sposób postępować w swoich gospodarstwach.

Nowe przepisy mówią przede wszystkim o ograniczeniu dostępu drobiu do otwartych zbiorników wodnych. Hodowcy i producenci powinni starać się wypuszczać drób na terenie gospodarstwa, gdzie przebywa człowiek, co w naturalny sposób będzie odstraszało dzikie ptactwo od przebywania w zbyt bliskiej odległości.

W gospodarstwach stosowane mogą być również ultradźwiękowe odstraszacze, siatki, itp. sposoby mające na celu ograniczenie do minimum ryzyka kontaktu z dzikim ptactwem, drób ma być karmiony i pojony w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami, maty dezynfekcyjne mają być stosowane w obiektach, gdzie drób utrzymywany jest w systemie bezwybiegowym, ściółka dla ptaków ma być przechowywana w sposób zabezpieczający przed kontaktem ze zwierzętami, w szczególności dzikimi ptakami oraz ich odchodami.

W sytuacji zagrożenia wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt właściwy miejscowo powiatowy lekarz weterynarii będzie miał kompetencje do wprowadzenia odpowiednich środków, w tym zakazu organizowania targów, wystaw i pokazów na danym terenie.

Zgodnie z przewidywaniami nowe rozporządzenie może wejść w życie w pierwszej połowie kwietnia br.

Projekt rozporządzenia

Źródło: MRiRW

Opracowanie: Katarzyna Szudra-Borowczak

Zobacz także