Debaty społeczne – decydujemy wspólnie. Rozmowa o zagrożeniach w Gminie.

Mieszkańcy gminy Rydzyna mieli okazję porozmawiać o problemach bezpieczeństwa i zagrożeń w Gminie. Spotkanie odbyło się 16 lutego o godzinie 10.00. W ROK-u pojawili się Komendant Policji Miejskiej w Lesznie i Naczelnik Policji. Celem spotkania była debata o zagrożeniach w Gminie, która pozwoli zwrócić uwagę na niebezpieczne miejsca i stworzyć mapę zagrożeń.
Pierwszym punktem spotkania była prezentacja, przygotowana przez leszczyńskich policjantów. Na slajdach można było zobaczyć statystyki, związane zarówno z wypadkami na drogach, jak i przestępstwami innego typu. Wynikało z niej, że Rydzyna jest stosunkowo bezpieczną gminą.
Policjanci zachęcili mieszkańców do dyskusji. – Żadna informacja nie pozostanie bez echa.
Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna pochwalił współpracę z kierownikiem Policji. Następnie mieszkańcy opowiedzieli o tym, co wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa.
Problemy dotyczyły głównie problemów, związanych z terenem przyszkolnym i przy-przedszkolnym. Dyrektorzy placówek wyrazili swoje zdanie na temat parkowania samochodów przez rodziców w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto zwrócili uwagę na picie alkoholu w miejscach, należących do terenu przedszkola oraz na eksperymenty z dopalaczami w okresie wakacyjnym i feryjnym.
Inne postulaty dotyczyły głównie kwestii drogowych. Mieszkańcy zwrócili uwagę na brak fotoradaru w Augustowie, czy ograniczenie prędkości do 70 km/h w Maruszewie (co, według mieszkańców wioski, powinno być zmienione na 50 hm/h). Pojawił się też problem drogi koło Oazy w Kłodzie. Jedynie 10 metrów stanowi droga jednokierunkowa, dlatego proponowany jest zakaz wjazdu w lewo od strony Oazy.
Podczas rozmowy pojawiły się także pytania o to, kiedy mapa zagrożeń będzie dostępna dla mieszkańców oraz, jak często będą aktualizacje. Policjanci odpowiadali na wszystkie pytania w miarę możliwości. Póki co, wiemy, że na razie są zbierane dane na temat niebezpiecznych miejsc, a następnie zostanie przeprowadzona lustracja. Najprawdopodobniej za miesiąc mapa zagrożeń pojawi się w Biuletynie Informacji Publicznej. Aktualizacje natomiast będą, co trzy miesiące.
W rozmowie udało się dojść do wniosku, że zamiast ograniczeń, wystarczy zwrócić uwagę na kulturę jazdy. Gdyby kierowcy stosowali się do przepisów, a także szanowali innych użytkowników drogi, od razu byłoby bezpieczniej.
Następne spotkanie z leszczyńską Policją odbędzie się za trzy miesiące.
K.Zmysłowska