Cztery zasady kupowania masła, które powinieneś znać!

 Cztery zasady kupowania masła, które powinieneś znać!

Kupujesz masło? UOKiK zbadał jego jakość. Sprawdził także przyczyny wzrostu cen.

Przedstawia także 4 złote zasady, którymi powinien kierować się każdy kupujący masło!

W ciągu ostatnich tygodni obserwowaliśmy wzrosty cen masła w sklepach. Za kostkę zapłacimy obecnie około 6-7 zł. Porównując do stawek z grudnia ubiegłego roku, są zdecydowanie wysokie. W związku z podwyżkami, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił bliżej przyjrzeć się sprawie. – Sprawdzamy mechanizmy rynkowe, które mogły doprowadzić do wzrostu cen. Zbadaliśmy także, czy nie dochodzi do fałszowania składu masła. Wyjaśniamy też, czy sieci handlowe nie wprowadzają klientów w błąd – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Dlaczego masło jest tak drogie?

Jak wynika z analizy UOKiK podwyżki cen masła związane są z rynkiem światowym – większym popytem w USA i mniejszą podażą w Nowej Zelandii i Australii. – W mediach pojawiły się jednak sygnały, że  sieci handlowe mogą próbować wykorzystywać sytuację i naciskać na producentów masła, by sprzedawali je taniej. W ten sposób same mogłyby zachować wysoką marżę – podaje UOKiK. Od października Delegatura Urzędu w Bydgoszczy prowadzi pięć postępowań wyjaśniających. Poprosiła duże sieci –  Lidl Polska, Jeronimo Martins, Tesco Polska, Auchan Polska, Carrefour Polska – o ich korespondencję z dostawcami masła. – Na razie za wcześnie na wnioski. Postępowania prowadzone są w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom – dodaje UOKiK.

Jakość masła – czy producenci dodają tłuszcz roślinny?

W laboratorium UOKiK przebadano 17 prób masła extra pochodzącego, od różnych producentów. Wykonano oznaczenia wody, tłuszczu, suchej masy i zawartości beztłuszczowej, a także zafałszowania tłuszczem obcym roślinnym.

Zbadaliśmy ile jest masła w maśle? Powinno być co najmniej 80%. A jak jest? Okazało się, że te produkty spełniają normy, jeśli chodzi o zawartość tłuszczu zwierzęcego. Okazuje się, że producenci nie dodają tańszego tłuszczu roślinnego, chcąc przez to obniżyć swoją cenę, koszty i być atrakcyjniejszym dla sieci handlowych – wyjaśnia Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Oznacza to, że jakość masła jest dobra. Wątpliwości wzbudza jednak nieznacznie przekroczona zawartość wody. – W przypadku jednego producenta wyszło, że jest więcej wody niż powinno być. Norma wynosi 16%, tutaj było 16,8%. W tym przypadku podejmiemy dodatkowe kroki wobec tych, którzy wprowadzają takie masło na rynek – dodaje  Marek Niechciał, prezes UOKiK. Jakie produkty budzą wątpliwości?Uwagę zwraca najtańszy z badanych produktów „Mleczna zagroda” (4,64 zł w hurtowni Eurocash w Bolesławicach) firmy ZPM Mlecz z Wolsztyna, w którym stwierdzono 16,8 proc. wody – podaje UOKiK.

Jak kupować masło?

Hanna Gaszyk z Laboratorium Kontrolno – Analitycznego w Olsztynie przekonuje, że nie należy sugerować się szatą graficzną, a sprawdzić zawartość na etykiecie.

 – Możemy spotkać się z sytuacją, iż na opakowaniu zamieszczono napis „extra 82% tłuszczu”, natomiast niżej określono zawartość tłuszczu roślinnego 72% i zawartość tłuszczu mlecznego 10%. I to już nie jest masło – stwierdza.

4 zasady kupowania masła:

Sprawdź zawartość tłuszczu. W prawdziwym maśle musi być go 80-90 proc. Musi być on wyłącznie pochodzenia mlecznego.

Uważaj na produkty podobne do masła. Zdarza się, że ich nazwy lub obrazki na opakowaniu wprowadzają w błąd. W sprzedaży są: masło o zawartości ¾ tłuszczu, masło półtłuste, miksy tłuszczowe, masło roślinne, margaryna.

Upewnij się, że nie przepłacasz. Jesteśmy przyzwyczajeni do opakowań po 200 g, zdarzają się jednak mniejsze, np. po 170 g. Na pierwszy rzut oka wydają się one tańsze, ale po przeliczeniu nie musi tak być. Na półce przy każdym produkcie oprócz ceny za opakowanie powinna być podana cena za kilogram.

Pamiętaj o dacie ważności. Nie kupuj produktów, które lada dzień będą przeterminowane, jeśli nie zamierzasz szybko ich zużyć. Zwróć uwagę na warunki, w jakich są przechowywane.

źródło: wiescirolnicze.pl

 

Zobacz także