Konopie indyjskie zostaną dopuszczone do uprawy?

 Konopie indyjskie zostaną dopuszczone do uprawy?

Zapotrzebowanie na  marihuanę leczniczą przekracza możliwości holenderskiego dostawcy, z którego usług  korzysta Polska. Pacjenci mają prawo kupić konopie indyjskie w aptekach.

Uprawa konopii stanowi w naszym kraju niewielki odsetek produkcji rolnej, ale od kilku lat systematycznie wzrasta. Rośnie zapotrzebowanie na włókno, paździerze, nasiona i olej. Oznacza to, że prognozy są  optymistyczne.

Jak podaje KRIR latach 60-tych obszar uprawy konopi w Polsce sięgał 30 tys. ha.

Kłopoty ze zbytem i mniejsza opłacalność sprawiły, że rolnicy stopniowo rezygnowali z uprawy. W 2015 r. powierzchnia uprawy konopi przemysłowych w Polsce wynosiła 677 ha, a w 2016 r. – 937 ha. Dzięki działaniom prowadzonym na rynku konopi, w tym w zakresie wsparcia do uprawy oraz badań naukowych dotyczących zwiększenia wykorzystania konopi w różnych sektorach gospodarki, od 2015 r. odnotowuje się zwiększenie zainteresowania uprawą.

Według informacji przekazanych przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, polskie rolnictwo może odegrać rolę lidera upraw konopi w UE dzięki m.in. technologii agrokultury tej rośliny oraz cenionym w świecie odmianom. Konopie siewne (Cannabis satíva) są stosowane do celów włókienniczych, jako surowiec olejarski, na paszę, do produkcji żywności, biokompozytów, materiałów budowlanych, kosmetyków, suplementów diety, parafarmaceutyków i farmaceutyków. Rośliny te są również na liście gatunków do dywersyfikacji upraw w ramach zazielenienia i nadają się do upraw ekologicznych.

W czasie dyskusji 14 grudnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawiała się nad możliwością dopuszczenia do uprawy w Polsce konopii indyjskich, zwanych też leczniczymi. Rośliny miałyby być uprawiane np.  w instytucie, ponieważ zapotrzebowanie na marihuanę leczniczą przekracza możliwości dostawcy holenderskiego, z którego usług Polska korzysta, a polscy pacjenci mają prawo kupić konopie indyjskie w aptekach. Ostateczne decyzje nie są jeszcze znane.

 

źródło: wiescirolnicze.pl

Zobacz także