Hazard w Rydzynie


Tymczasem w ostatnich miesiącach takie „biznesy” w samej Rydzynie były już dwa. Jeden z nich funkcjonuje do dzisiaj.
Wyjaśnijmy sobie na początek, czym w ogóle jest automat o niskich wygranych i dlaczego jest nielegalny. Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 o grach hazardowych (dalej jako ugh), grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych (w tym komputerowych) o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości.
Automat o niskich wygranych jest więc urządzeniem, które umożliwia grę spełniając wskazane powyżej przesłanki, a potocznie – jednorękim bandytą.
Automaty do gier – legalne czy nie?
Zgodnie z ustawą o grach hazardowych, automaty takie mogą znajdować się tylko w wyznaczonym miejscu, których właściciele posiadają zezwolenia lub koncesje na urządzanie takich gier. Z końcem tego roku jednakże wygasną ostatnie zezwolenia, które zostały przyznane na maksymalny okres dozwolony przez ustawę, tj. 6 lat. Nowe zezwolenia nie były przyznawane od 1 stycznia 2010 r. (w 2009 r. w Polsce było zarejestrowanych ok. 53 tys. automatów o niskich wygranych).
Wynika z tego, że jedynym miejscem, gdzie będzie można spotkać jeszcze automaty do gry będą kasyna (działają na podstawie udzielonej koncesji).
Jakie stanowisko w tej sprawie mają osoby, zajmujące się tym biznesem?
Firma 777, która otworzyła swój kolejny punkt z automatami do gier w Rydzynie, broni się wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, czy też Sądu Najwyższego. W/w instancje stwierdzają jednoznacznie, że przepisy w sprawie automatów do gier muszą być notyfikowane Komisji Europejskiej.
Czy to pozwoli właścicielom automatów uniknąć likwidacji swoich punktów? Wydaje się, że tak. Zwłaszcza, że – co widać chociażby na przykładzie Rydzyny – ów biznes ma się dobrze i pojawiają się nowe miejsca, gdzie można grać na automatach.
automatydogier.eu