Wspomnienie ofiar II wojny światowej

Wczorajszy dzień był dla Polski wspomnieniem wybuchu II wojny światowej. Tego dnia niemieckie wojska najechały na Polskę, symbolicznie rozpoczynając tym samym kampanię wojenną. Stało się to pretekstem do złożenia zniczy i wiązanek na grobach i pod pomnikiem ofiar wojny.
„Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły. Nawet gdyby wojna miała wybuchnąć na Zachodzie, zniszczenie Polski musi być pierwszym naszym zadaniem. Decyzja musi być natychmiastowa ze względu na porę roku. Podam dla celów propagandowych jakąś przyczynę wybuchu wojny. Mniejsza z tym, czy będzie ona wiarygodna, czy nie. Zwycięzcy nikt nie pyta, czy powiedział prawdę, czy też nie. W sprawach związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem wojny nie decyduje prawo, lecz zwycięstwo. Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni.” – słowa te wypowiedział Adolf Hitler na naradzie dowódców w przededniu podpisania paktu Ribentrop – Mołotow.
Wbrew planom Hitlera, Polski nie udało się ostatecznie zniszczyć mimo znaczącej przewagi. 1 września nad ranem niemieckie wojska zaatakowały Polskę. Dwa dni później sojusznicze państwa, Anglia i Francja nakazały III Rzeszy opuszczenie granic Polski, ale… nie zrobiły w tym kierunku nic więcej. Faktycznie nasz kraj został osamotniony w zmaganiach z wrogimi wojskami. Mimo to żołnierze nie poddali się.
Wojna przyniosła wiele zniszczeń i ofiar. Nie będziemy opisywać całej historii II wojny światowej, mimo iż jest równie fascynująca, co okrutna.
1 września w całej Polsce wspominano początek wojny, a także poległych bohaterów. Także tych zwykłych ludzi, którzy przez przypadek stracili życie.
Również w Rydzynie delegacji RM i Urzędu Miasta złożyła kwiaty oraz znicze na grobach i pomnikach ofiar II wojny światowej.
Źródło: www.dzieje.pl
www.facebook.pl/rydzyna.official