Czwartki z radnymi: Bonifacy Skrzypczak

Poniedziałki i czwartki należą od niedawna do naszych radnych. Dziś przedstawiamy wywiad z Bonifacym Skrzypczakiem.
Czy mógłby Pan opowiedzieć nam o swojej dotychczasowej działalności zawodowej i społecznej?
Moje całe życie zawodowe i społeczne związane jest ze strażą pożarną, gdzie po ukończeniu szkoły pożarniczej przez trzydzieści lat pełniłem służbę zawodową. Do 30 czerwca 1992 roku pracowałem w Zawodowej Straży Pożarnej a od 1 lipca 1992 roku w Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu, przechodząc poszczególne szczeble kariery zawodowej. Przez ostatnie piętnaście lat pełniłem służbę na stanowisku Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej. Zdobytą wiedzę oraz doświadczenie zawodowe przełożyłem na niwę społeczną, ponieważ byłem i jestem członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej: w pierwszej kolejności w Kaczkowie a następnie w Rydzynie.
Ponadto jestem sekretarzem w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Pożarnictwa O/Leszno, gdzie zajmujemy się poszerzaniem i popularyzacją dziedziny pożarnictwa. Radnym Rady Miejskiej Rydzyny jestem od roku 2010. Ponowny wybór w roku 2014 do obecnej kadencji Rady jest dla mnie swoistym mandatem zaufania, z czego jestem dumny i co mobilizuje mnie do dalszej pracy na rzecz społeczności lokalnej. W roku 2015 zostałem wybrany do Zarządu Samorządu Mieszkańców Rydzyny.
Dlaczego kandydował Pan w wyborach samorządowych?
Kandydowałem, ponieważ chcę pomagać innym. Mam to wpisane w całe moje życie zawodowe i społeczne od najmłodszych lat. Moje zainteresowania, można powiedzieć pasja, zmobilizowały mnie do podjęcia studiów w tym kierunku. Na UAM w Poznaniu skończyłem najpierw studia licencjackie, a następnie magisterskie o specjalności administracja samorządowa oraz europejska. Zdobyta wiedza oraz doświadczenie pozwalają mi na realizowanie się. Jednocześnie mogę służyć i pomagać innym.
Czy mógłby Pan wskazać maksymalnie 3 sprawy, które – według Pana – są najpilniejsze?
Jest bardzo wiele spraw bieżących, które są w trakcie realizacji albo wymagały podjęcia działań w najbliższym czasie, jest to jednak uzależnione od środków finansowych zapisanych w budżecie gminy.
Mogę tu wymienić dokończenie przebudowy ulic: Łąkowej III etap, Tylnej II etap (przygotowana jest pełna dokumentacja), chodniki na ulicach – Sienkiewicza, Konstytucji 3 – go Maja (druga strona) czy przebudowa mostu na Alei Kasztanowej.
Jakie 3 kluczowe inwestycje – zadania należy, według Pana, zrealizować w najbliższym czasie?
1) Przebudowa z rozbudową oczyszczalni ścieków w Rydzynie – 2016-2018 koszt całkowity ok. 11 000 000. Finansowana z: WRPO, Gmina Rydzyna.
2) Budowa Przedszkola w Rydzynie – 2016 -2018 koszt całkowity ok. 5 000 000 zł. Finansowana z: WRPO – Leszczyński Obszar Strategicznej Interwencji na lata 2014 -2020, Gmina Rydzyna.
3) Dostosowanie bazy lokalowej w szkołach w związku z reformą systemu oświaty od 1 września 2017 roku. Finansowana z: Gmina Rydzyna.
Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Rydzyna na lata 2016-2022, gdzie są ujęte w/w zadania, zawiera 40 pozycji na kwotę ponad 59 mln zł.
Co zmieniłby Pan w przestrzeni publicznej w gminie?
Na pewno dążyłbym do konsekwentnej realizacji ustalonych zasad parkowania na Rynku.
Które działania i dlaczego należy Pana zdaniem przeprowadzić w pierwszej kolejności, aby poszerzyć ofertę kulturalną miasta?
Ofertę kulturalną miasta można poszerzyć przez jeszcze bardziej ścisłą współpracę w zakresie imprez organizowanych wraz z Zamkiem w Rydzynie. Jest to obiekt, który przyciąga turystów i należy do charakterystycznych miejsc kojarzonych z Rydzyną.
Czy byłoby zasadne stworzenie w mieście mini teatru czy muzeum miasta i regionu?
Jest to możliwe do rozważenia po rewitalizacji starego miasta wraz w biblioteką i zborem poewangelickim. Zadanie te ujęte są w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy Rydzyna na lata 2016-2022. Stworzymy wówczas odpowiednie do tego miejsca: zbór – bardzo dobra akustyka, stara biblioteka – dobre miejsce na muzeum. Byłaby to inwestycja finansowana z: WRPO – Leszczyński Obszar Strategicznej Interwencji na lata 2014 -2020, Budżetu Wielkopolskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Ministerstwa Kultury, Gminy Rydzyna.
Czy należy organizować duże imprezy i festiwale?
Duże imprezy takie jak Wianki, Dzień Wiatraka, festiwal Orkiestr Dętych czy Bieg niepodległościowy przyciągają ludzi i są dobrym sposobem na integrację.