Remont z modernizacją biblioteki w Rydzynie

 Remont z modernizacją biblioteki w Rydzynie

Od października ubiegłego roku Rydzyński Ośrodek Kultury Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Rydzyna realizuje projekt „Remont z modernizacją biblioteki w Rydzynie”, który uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa –  Infrastruktura Bibliotek 2016-2020, w kwocie 918.000 złotych, łączna wartość zamówienia to ponad milion złotych. Jest to dla biblioteki w Rydzynie bardzo ważna inwestycja, by odzyskać zabytkowy budynek dawnej biblioteki, która wiele lat funkcjonowała przy Rynku 17.

Czytelnictwo w Rydzynie kwitnie, z każdym rokiem kart użytkowników biblioteki przybywa, co niezmiernie cieszy i mobilizuje przy wybieraniu nowości wydawniczych. Z naszej oferty korzysta co 3 mieszkaniec gminy i nie są to tylko uczniowie „zobligowani” do czytania lektur. Odwiedzają nas seniorzy, matki z małymi dziećmi, maturzyści, studenci i Ci, którzy muszą wypełnić PIT, czyli wszyscy.  Zainteresowanie czytelnictwem w gminie utwierdza tylko w przekonaniu, że odrębna placówka jest niezbędna. Liczymy, że dzięki większemu metrażowi będziemy mogli częściej przeprowadzać spotkania autorskie, wieczorki poetyckie, a dzieci dostaną swój „kącik czytelniczy”.

Początkowo skromny księgozbiór rydzyńskiej biblioteki rósł „w siłę i potęgę” systematycznie – z roku na rok przybywało zarówno Mieszkańców Gminy jak i książek dla Nich. Dlatego dziś można uznać, że nasze zbiory mają wartość nie tylko materialną, ale są składową propozycji czytelników, więc mamy pewność, że każde gusta zostaną zaspokojone. Księgozbiór adresowany jest do różnych grup społecznych i wiekowych- od tak zwanych pościelowych harlequinów, przez literaturę obyczajową i kryminały, aż po książki historyczne i naukowe. Dbamy o to, aby Najmłodsi Czytelnicy nie wyszli z pustymi rączkami, to dla nich wyszukujemy ciekawe bajki i książki z morałem, a im bardziej kolorowo- tym lepiej. Realizujemy projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek” kierowany dla dzieci w wieku 3 – 6 lat.
Nigdy nie jest tak, że dana książka wiedzie prym „na długo”, bo stosunkowo szybko zostaje zastąpiona inną- bardziej polecaną czy reklamowaną. W 2020 roku podium zdecydowanie należy się pisarce z Krakowa Agnieszce Krawczyk, a dzieci pokochały przygody „Pana Bruma” i perypetie „Mądrej Myszy”.

Przez te wszystkie lata własnym sumptem staraliśmy się zaspokoić gusta naszych czytelników oraz wspomagaliśmy się różnego rodzaju dofinansowaniem. W latach 2013-2020 Rydzyński Ośrodek Kultury otrzymał dofinansowanie na książki na łączną kwotę 40.348,00 zł, a dofinansowanie na remonty, różnego rodzaju sprzęt i imprezy to  1.144.113,23 zł.

Od nowego roku biblioteka będzie funkcjonowała sześć dni w tygodniu, planujemy również uruchomić wypożyczalnię książek on-line poprzez internetowy system biblioteczny a czytelnicy otrzymają karty elektroniczne. Obecnie księgozbiór w Rydzynie jest w całości wprowadzony do systemu. Każda książka ma nadany indywidualny kod kreskowy, kompatybilny z zakupionym czytnikiem. Planujemy by nowo otwarta biblioteka była nowoczesną, łamiącą wszelkie stereotypy biblioteką multimedialną oraz miejscem spotkań kulturalnych.

Prace budowlane zostały ukończone zgodnie z planem, prowadzone były pod nadzorem Adama Chudego, konserwatora zabytków i zabytkoznawcy z ogromnym doświadczeniem. Pan Chudy jest autorem projektów 20 remontów kościołów drewnianych o unikatowej architekturze. Przez Ministra Kultury został uhonorowany złotą odznaką Za Opiekę nad Zabytkami.

Obecnie trwają wewnętrzne prace wykończeniowe. Jeżeli sytuacja dot. epidemii COVID-19 pozwoli to oficjalne otwarcie planujemy na koniec tego roku.  

źródło: ROK Rydzyna

Zobacz także