Czwartek z radnym: wywiad z Hieronimem Cugierem.

Dziś jest czwartek, co oznacza kolejną odsłonę wywiadów z radnymi. Dzisiaj na naszych łamach Hieronim Cugier, który przedstawia swoją wizję na rozwój gminy.
Czy mógłby Pan opowiedzieć nam o swojej dotychczasowej działalności zawodowej i społecznej?
Pracuję w drogownictwie czterdzieści cztery lata. Dziewiętnaście lat pracowałem w Obwodzie w Poniecu, gdzie byłem Kierownikiem Obwodu. Zajmowałem się utrzymaniem dróg, częściowo gm. Rydzyna, Bojanowo i Poniec. Później po reorganizacji drogownictwa pracowałem w Rawiczu – teren rozległy czterech gmin: Bojanowo, Rawicz, Wąsosz, Jemielno z obsługą Odrze. Pracowałem tam dziewięć lat.
W roku 1999 po powstaniu powiatu rozpocząłem pracę w Zarządzie Dróg Powiatowych w Lesznie.
Dlaczego kandydował Pan w wyborach samorządowych?
Jestem drogowcem, znam dobrze miasto i gminę Rydzynę. Wiem, jak wyglądają nasze chodniki, nawierzchnie dróg, że problemem jest brak zatok autobusowych. Pracując w Zarządzie Dróg obserwowałem, że dużą siłę w załatwianiu wielu spraw, mają radni. Dlatego też, myśląc że jako radny będę próbował załatwić niektóre sprawy, dot. dróg.
Zdawałem sobie sprawę, że wszystkie nie są do wykonania, bo, jak wiadomo, trzeba liczyć się z budżetem powiatu i gminy.
Czy mógłby Pan wskazać maksymalnie trzy sprawy, które – według Pana – są najpilniejsze?
Pierwszą sprawą, która jest na świeczniku, jest oczyszczalnia ścieków. Rydzyna i gmina rozbudowuje się – powstają nowe osiedla, przybywa mieszkańców, należy więc bardziej zadbać o ekologię.
Gmina wystąpiła już po środki z Unii Europejskiej w ramach programu WRPO 2014 – 2020.
Druga sprawa to wykon:anie nowych nawierzchni dróg na osiedlach: 2000, Młyńska Góra i w Dąbczu. Mieszkańcom jest trudno żyć. Latem znajduje się tam kurz, jesienią i zimą – błoto.
Trzecią ważną sprawą dla mnie dbanie, by nasze miasteczko zostało wystylizowane w duchu epoki barokowej :). Myślę, że należy wzmacniać zabytki, które znajdują się w Rydzynie. W tym celu była rewitalizacja Rynku. Cała strona budynków, znajdująca się po stronie biblioteki wymaga odnowy elewacji. Warto też założyć nowe oświetlenie „stylizowane” na ul. Rzeczypospolitej, Wolności i Kasztanowej oraz zadbać o uliczki w sąsiedztwie Rynku (nawierzchnie, chodniki, oświetlenie).
Jakie kluczowe inwestycje należy, według Pana, zrealizować w najbliższym czasie?
– Oczyszczalnia ścieków, jak już wspomniałem,
– budowa nowych nawierzchni na osiedlu Młyńska Góra – ul. Pompeo Ferrariego,
– wykonanie nowych elewacji na budynku w Rynku,
– budowa nowego przedszkola.
Co zmieniłby Pan w przestrzeni publicznej w gminie?
Uważam, że ustawione znaki parkowania pojazdów na Ryku należy przestrzegać, zarówno, co do ilości miejsc, jak i czasu parkowania.
Należy wprowadzić większą ilość koszy ulicznych dla utrzymania porządku.
Ponadto trzeba zadbać o należyte utrzymanie zbiornika retencyjnego i rowów melioracyjnych.
Które działania i dlaczego należy Pana zdaniem przeprowadzić w pierwszej kolejności, aby poszerzyć ofertę kulturalną miasta?
– Uatrakcyjnienie programu ROK w Rydzynie i biblioteki
W budynku Biblioteki (starej – dop.), naturalnie odnowionej powinna być kawiarenka i sklep z pamiątkami oraz muzeum miasta i regionu.
– Organizacja dużych imprez i festiwali – wspólnie z Zamkiem (imprezy, takie jak Zlot Starych Samochodów i pokaz wojskowego sprzętu). Może występy znanych zespołów ludowych.
– Renowacja zabytkowego zboru, stworzenie w nim placówki kulturalnej – jest to trudne zadanie bez wsparcia z zewnątrz. Dla gminy o duże przedsięwzięcie.