Czwartki z radnymi: wywiad z Piotrem Patkiem

 Czwartki z radnymi: wywiad z Piotrem Patkiem

Dziś kolejna odsłona naszego cyklu Czwartki z radnymi. Tym razem na łamach naszego portalu wypowiada się  p. Piotr Patek.

Czy mógłby Pan opowiedzieć nam o swojej dotychczasowej działalności zawodowej i społecznej?

Nie należę i nigdy nie należałem do żadnej partii politycznej. Interesuję się polityką, ale żadna partia polityczna nie przekonała mnie do tej pory do wstąpienia w jej szeregi. Zawodowo jestem związany z ludźmi niepełnosprawnymi a z wykształcenia jestem pedagogiem pracy socjalnej.

Za swoją działalność społeczną (dla dobra dzieci – dop. red.) otrzymałem wiele dyplomów i podziękowań. Najcenniejszą z nich jest dla mnie Odznaka „Przyjaciel Dziecka”, którą otrzymałem w 2001 roku. W ostatnim czasie zaangażowany byłem w pomoc przy organizacji projektów studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie, a wcześniej bardzo ceniłem sobie pracę w Zarządzie Klubu „Rydzyniak”.

Dlaczego kandydował Pan w wyborach samorządowych?

Sprawy samorządu są mi bliskie. Jako mieszkaniec Rydzyny przez dwanaście lat uczestniczyłem w Sesjach Rady Miejskiej, wielokrotnie zabierając głos w różnych sprawach nurtujących mnie i innych mieszkańców. Obserwowałem tez wnikliwie pracę Rady. Były to dla mnie  już trzecie wybory samorządowe, w których brałem udział jako kandydat. Miałem nadzieję, że tym razem zdołam przekonać wyborców do mojej osoby i uda mi się zdobyć mandat radnego. Wyborcy z mojego okręgu zaufali mi i teraz staram się wypełniać swoją rolę najlepiej, jak tylko potrafię. Chciałbym tu zaznaczyć, że pełnię funkcję radnego miasta i gminy, dlatego dostrzegam problemy i wspieram społeczność gminną, a nie tylko swojego okręgu wyborczego. Jestem nieustannie do Państwa dyspozycji i służę swoją pomocą.

Czy mógłby Pan wskazać maksymalnie trzy sprawy, które według Pana są najpilniejsze?

  • Stworzenie harmonogramu budowy oraz remontów dróg i ulic.

  • Stworzenie budżetu obywatelskiego, aby mieszkańcy mieli możliwość decydowania o inwestycjach do realizacji. Obowiązkiem władz miasta jest konsultowanie spraw z mieszkańcami. Władze się zmieniają, mieszkańcy zaś zamieszkują zazwyczaj na stałe.

  • Zmiana godzin Sesji Rady Miejskiej Rydzyny w takim celu, aby mieszkańcy mogli uczestniczyć w obradach oraz zobaczyć pracę swojego i innych radnych.

Są to sprawy, o które regularnie zabiegam od początku kadencji i pełnienia funkcji radnego.

Jakie trzy kluczowe inwestycje należy, według Pana, zrealizować w najbliższym czasie?

– Budowa oczyszczalni ścieków, która już dawno powinna być zrealizowana.

– Stworzenie kompleksu budynków poprzez rozbudowę obecnego Gimnazjum, w celu skupienia wszystkich typów szkół w jednym miejscu.

– Definitywne dokończenie wieloletniego remontu zboru poewangelickiego, który obecnie jest w opłakanym stanie.

 

Co zmieniłby Pan w przestrzeni publicznej w gminie?

Przestrzeń publiczna to obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, poprawy jakości ich życia i sprzyjający nawiązywaniu kontaktów społecznych ze względu na jego położenie oraz cechy funkcjonalno-przestrzenne.

Brak wykorzystania walorów naszego miasta pod względem turystycznym i zabytkowym to sprawa, która spędza mi sen z powiek. Również brak pomysłu na zagospodarowanie zaniedbanych terenów zielonych. Koncepcji w tym temacie mam wiele, ale nie chcę wchodzić w kompetencje i zakres obowiązków osób odpowiedzialnych za promocję miasta.

Które działania i dlaczego należy Pana zdaniem przeprowadzić w pierwszej kolejności, aby poszerzyć kulturę miasta?

A. uatrakcyjnienie programu ROK w Rydzynie i biblioteki

B. stworzenie w mieście mini teatru

C. organizacja dużych imprez i festiwali

D. stworzenie muzeum miasta i regionu

E. renowacja zabytkowego zboru, stworzenie w nim placówki kulturalnej

F. inne propozycje.

Moim zdaniem wszystkie podane propozycje można zrealizować w równej mierze, pozyskując i wykorzystując w tym celu środki unijne czy też duże firmy.

Zobacz także