Poniedziałki z radnymi: wywiad z Waldemarem Szewczykiem

Dziś w ramach „Poniedziałków z radnymi” – Waldemar Szewczyk. Radny opowiada o swojej pracy, a także wizji na gminę.
Czy mógłby Pan opowiedzieć nam o swojej dotychczasowej działalności zawodowej i społecznej?
Od trzydziestu lat jestem pracownikiem nadleśnictwa Karczma Borowa. Początkowo byłem zatrudniony na stanowisku podleśniczego w leśnictwach Nowy Świat i Tarnowa Łąka. W 2008 roku objąłem obowiązki leśniczego w leśnictwie Junoszyn, a od 2012 roku do dziś – w leśnictwie Książęcy Las.
Dlaczego kandydował Pan w wyborach samorządowych?
W 2002 roku po raz pierwszy wystartowałem w wyborach samorządowych z okręgu Kłoda. Do RM zostali wybrani wtedy śp. Irena Czabajska oraz Grzegorz Jędrzejczak, który jednocześnie wygrał pierwsze bezpośrednie wybory na Burmistrza MiG Rydzyna. Dzięki czemu zwolnił się jeden mandat, a w 2003 roku odbyły się wybory uzupełniające. Wtedy mieszkańcy obdarzyli mnie zaufaniem, dzięki któremu pełnię funkcję radnego już czwartą kadencję. Jestem wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej oraz członkiem Komisji budżetowej, statutowej, mieszkaniowej.
Kandydowałem do Rady Miejskiej, żeby brać czynny udział w życiu gminy Rydzyna oraz reprezentować interesy wsi Kłoda (m.in. budowa chodników, dowóz dzieci do szkoły, poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 5, budowa świetlicy, czy placu zabaw). Większość z tych celów udało nam się wspólnie zrealizować. Inne, np. budowa chodników, są wykonywane etapami ze względu na koszty inwestycji.
Czy mógłby Pan wskazać maksymalnie trzy sprawy, które – według Pana – są najpilniejsze?
1) Budowa/modernizacja oczyszczalni ścieków
2) Rewitalizacja miasta i gminy Rydzyna (Zbór, kamieniczki, ulice w centrum Rydzyny)
3) Utwardzenie drogi i łączników na „Zapłociu” Kłody (wraz z oświetleniem).
Jakie trzy kluczowe inwestycje należy, według Pana, zrealizować w najbliższym czasie?
1) Stałe poprawianie infrastruktury drogowej na terenie gminy
2) Remont bazy oświatowej – podniesienie standardu w szkołach
3) Rozbudowa kanalizacji sanitarnej (w kolejnych miejscowościach).
Co zmieniłby Pan w przestrzeni publicznej w gminie?
Zwiększyłbym nacisk i środki finansowe przeznaczone na sprawy związane z utrzymaniem zieleni oraz porządku na terenie gminy Rydzyna.
Myślę, że dobrze byłoby zadbać o zapewnienie większej integracji wśród mieszkańców poszczególnych miejscowości poprzez organizację różnego rodzaju imprez, takich jak Dożynki, Dzień Babci i Dziadka, itp.
Które działania i dlaczego należy Pana zdaniem przeprowadzić w pierwszej kolejności, aby poszerzyć ofertę kulturalną miasta?
1) Renowacja Zboru – adaptacja dla celów kultury
2) Adaptacja budynku po dawnej Bibliotece na miejsce, związane ze Stowarzyszeniami, Kołami, itp. Ewentualnie na Muzeum Miasta i Regionu)
3) Uatrakcyjnienie programu Rydzyńskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki.