Setna rocznica Straży Pożarnej w Rydzynie

Maj jest szczególnym miesiącem dla wszystkich, których wartości wpisują się w kredo zawarte na strażackich sztandarach „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek”. To miesiąc ochrony przeciwpożarowej, w którym obchodzimy święto naszego patrona św. Floriana.
W maju 1922 roku rydzyńscy strażacy postanowili zmienić formę organizacyjną z przymusowej straży pożarnej opartej na prawie pruskim na ochotnicza straż pożarną. To właśnie ten moment uznaliśmy za przełomowy i początek ochotniczego strażactwa w Rydzynie. Dziś świętujemy wspaniały, setny jubileusz wpisujący się w obchody dnia strażaka. Dzień ten jest wyjątkowy również w wymiarze materialnym, ponieważ jednostka z Rydzyny otrzymała pojazdy strażackie.
Ochotnicza Straż Pożarna w Rydzynie w formie stowarzyszenia funkcjonuje od maja 1922 roku. Nie oznacza to, że wcześniej w Rydzynie nie funkcjonowała ochrona pożarowa. Ochotnicza Straż Pożarna czerpała ze wcześniejszych rozwiązań takich jak „porządek ogniowy”, który nakładał na wszystkich mieszkańców zdolnych do działań nieść pomoc na wypadek pożarów, określał sposoby zabezpieczeń oraz działań przeciwpożarowych. Zgodnie z informacjami z kronik wielkopolskich w roku 1792 na wypadek pożarów miasto Rydzyna zabezpieczona był w dwie sikawki konne, wiadra
i drabiny. Kolejne wzmianki z roku 1890 mówi o funkcjonującej w Rydzynie przymusowej straży ogniowej.
W latach sześćdziesiątych Ochotnicza Straż Pożarna w Rydzynie jako jedna z czterech jednostek w powiecie leszczyńskim posiadała samochód gaśniczy marki Star 20.
W chwili obecnej OSP Rydzyna skupia blisko trzydziestu członków mogących brać czynny udział w działaniach ratowniczo- gaśniczych. Od 1996 roku wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. System ten skupia jednostki najlepiej wyposażone i wyszkolone. W obecnych czasach Ochotnicze Straże Pożarne zajmują się nie tylko gaszeniem pożarów. Do ich obowiązków dołączyły zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych, ratownictwem technicznym, medycznym, chemiczno- ekologicznym oraz wodnym. Mówiąc o zadaniach jakie stoją przed strażakami nie sposób nie wspomnieć o największych zagrożeniach z jakimi walczyli rydzyńscy strażacy. Należą do nich lokalne podtopienia jakie nawiedzały gminę w latach 1997, 2010, 2011, duże pożary obiektów rolniczych w Nowej Wsi
i Robczysku, bardzo duże pożary obiektów handlowych w Lesznie.
Rydzyńscy strażacy nie mogli by realizować swych zadań bez niezbędnego sprzętu. Obecnie dysponują dwoma pojazdami ratowniczo- gaśniczymi – samochód średni marki MAN oraz samochód specjalny IVECO Magirus z drabiną mechaniczną. Ponad to posiadają łódź hybrydową oraz przyczepę z pompami. OSP Rydzyna dysponuje sprzętem umożliwiającym podjecie działań w zakresie akcji gaśniczych, technicznych, wysokościowych, wodnych, medycznych oraz chemicznych.
Ochotnicza Straż Pożarna w Rydzynie może się poszczycić tytułem „Zasłużony dla powiatu leszczyńskiego” oraz „Zasłużony dla miasta i gminy Rydzyna”. W 2013 jednostka została odznaczona przez Krajową Rade Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej „Złotym medalem opiekuna miejsc pamięci narodowej”.
W latach 2010 i 2014 uzyskała tytuł „Powiatowa Jednostka Roku”.
Życzymy rydzyńskiej OSP kolejnych lat.