Pączki od KGW z gminy Rydzyna

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Rydzyna usmażyły mnóstwo pączków na „Tłusty Czwartek”
Pączki trafią do wszystkich placówek oświatowych z terenu gminy Rydzyna.
Tłusty czwartek – pochodzenie święta
Tradycja świętowania tłustym jedzeniem ostatniego dnia przed Wielkim Postem została zaczerpnięta od pogan. W czasach przedchrześcijańskich w ten sposób żegnano zimę i przygotowywano się na nadejście wiosny. Na wystawnych ucztach serwowano pieczone mięsa, chleb i wino. Wtedy też spotkano przekąskę będącą pierwszymi pączkami, czyli rodzaj wytrawnego ciasta chlebowego nadziewanego mięsem, skwarkami lub słoniną. W Polsce natomiast wytrawne pączki służyły jako zakąska do wódki.
Od kiedy świętujemy tłusty czwartek ze słodkimi pączkami?
Zwyczaj spożywania słodkich pączków był praktykowany na dworach od około XVI wieku. Natomiast od XVII zaczęto inspirować się kuchnią francuską i przyrządzać lżejsze i apetyczniejsze w wyglądzie ciasto drożdżowe. W anonimowej publikacji „Moda bardzo dobra smażenia różnych konfetów i innych słodkości”, spisanej w 1686 roku, pojawiają się słodkie pączki z nadzieniem.
Ksiądz Jędrzej Kitowicz, dokumentujący zachowania znane za czasów króla Augusta III, w „Opisie obyczajów” pisał:
„staroświecki pączek mógł podsinić oko, a dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku znowu się rozciąga i pęcznieje, jak gąbka do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska”.
źródło: stronakuchni.pl/ FB