Zamknij

Zatkaniu uległa główna magistrala odprowadzająca ścieki z gminy Rydzyna

10:08, 31.03.2023 zuw.wschowa.com.pl/
Skomentuj

W ostatnim czasie zatkaniu uległa główna magistrala odprowadzająca ścieki z gminy Rydzyna do oczyszczalni. Mimo dużych problemów, sprowadzonemu z Wrocławia specjalistycznemu pojazdowi, udało się udrożnić rurę. Kanalizację zatkał zbitek szmat, podpasek, ręczników i wszystkiego co nie powinno się do niej wrzucać.

Czego nie wolno wrzucać do kanalizacji:

Środków higieny osobistej takich jak np.; waciki, podpaski, tampony, chusteczki nawilżone, wata, pieluchy, ręczniki papierowe, patyczki do uszu, itp.

Rajstop, szmat, bandaży, materiałów opatrunkowych, itp. – z zawartością włókien naturalnych i syntetycznych, które nie rozpuszczają się w wodzie, zbijających się w rurach w zwartą masę,

Kości, odpadów kuchennych, tłuszczów i olejów, które pod wpływem zimnej wody tężeją w rurach, i zmniejszają ich średnicę, jak również łączą się z innymi śmieciami tworząc nieprzepuszczalną bryłę. Resztki jedzenia przyciągają gryzonie (myszy i szczury), które osiedlają się w kanalizacji i mogą być nosicielami groźnych chorób.

Lekarstw, igieł, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni ścieków.

Materiałów budowlanych tj. np.: zaprawy cementowe, gruz, kamienie, piach, gips, kleje, lakiery, żywice, itp., które opadają na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte i trudne do usunięcia zatory.

Części stałych nie rozpuszczalnych w wodzie np.: rękawice gumowe, włosy, torebki foliowe, korki, butelki, zabawki, itp.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego korzystania z systemu kanalizacji Zakład Usług Wodnych we Wschowie Sp. z o.o. obciąży odbiorcę usług kosztami udrożnienia i/lub naprawy.

Podstawa prawna (art.9, ust. 1 i 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu i zbiorowym odprowadzaniu ścieków).

Art.9.1. Zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych, a także wprowadzania ścieków opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej.2. Zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych:1)odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, nawet jeżeli znajdują się one wstanie rozdrobnionym;2)odpadów płynnych niemieszających się z wodą, a w szczególności sztucznych żywic, lakierów, mas bitumicznych, smół i ich emulsji, mieszanin cementowych;3)substancji palnych i wybuchowych, których punkt zapłonu znajduje się w temperaturze poniżej 85ºC, a w szczególności benzyn, nafty, oleju opałowego, karbidu, trójnitrotoluenu;4)substancji żrących i toksycznych, a w szczególności mocnych kwasów i zasad, formaliny, siarczków, cyjanków oraz roztworów amoniaku, siarkowodoru i cyjanowodoru;5)odpadów i ścieków z hodowli zwierząt, a w szczególności gnojówki, gnojowicy, obornika, ścieków z kiszonek;6)ścieków zawierających chorobotwórcze drobnoustroje pochodzące z:a)obiektów, w których są leczeni chorzy na choroby zakaźne,b)stacji krwiodawstwa,c)zakładów leczniczych dla zwierząt, w których zwierzęta są leczone stacjonarnie na choroby zakaźne,d)laboratoriów prowadzących badania z materiałem zakaźnym pochodzącym od zwierząt.

(zuw.wschowa.com.pl/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%