Będą dofinansowania do „Potańcówek Wiejskich”

Już wkrótce możliwość organizowania potańcówek wiejskich w swoich regionach będą miały podmioty, pragnące realizować inicjatywę, której fundamentem jest kultura ludowa w ujęciu jak najbardziej lokalnym, pielęgnując tym samym własne, miejscowe tradycje muzyczne i taneczne. A to wszystko dzięki Programowi Potańcówki Wiejskie, który Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi planuje uruchomić już wkrótce.
Dzięki Programowi, chcemy przybliżyć, szczególnie młodemu pokoleniu, wartość rodzimych tradycji oraz ponadczasowość jej elementów. Naszym zamierzeniem jest również wspieranie artystów i wykonawców w pracy z tradycyjną muzyką polskiej wsi, w celu jej dalszego propagowania.
O dofinansowanie w ramach Programu będą mogły się ubiegać następujące podmioty, mające siedzibę na terenie Polski:-Organizacje pozarządowe;-Koła Gospodyń Wiejskich;-Ochotnicze Straże Pożarne;-Samorządowe instytucje kultury.
Więcej informacji już wkrótce na stronie Instytutu: www.nikidw.edu.pl
Jedną z rozrywek na dawnej wsi polskiej były zabawy taneczne. W XIX i na początku XX wieku odbywały się one w karczmach, na podwórzach, w izbach domów, na klepiskach stodół, potem również w domach ludowych czy remizach strażackich. Okazji do wspólnego spędzenia czasu przy muzyce ludowej nie brakowało.
Pomimo ciężkiej, codziennej, fizycznej pracy, społeczność wiejska nie stroniła od tańca. Najczęściej organizowano zabawy w niedzielne popołudnia, choć zdarzały się też potańcówki w ciągu tygodnia. W miarę możliwości ludzie zbierali się wieczorami, by porozmawiać, czasem wspólnie pośpiewać. Wystarczyło, że któryś z mieszkańców posiadał jakiś instrument – harmonię, skrzypce, fujarkę, czy nawet potrafił grać na grzebieniu, by społeczność ruszyła w tany…
Współcześnie, ludowe potańcówki to nie tylko dobra zabawa, ale też doskonała okazja do przypomnienia tradycji i historii. Wiele tańców, które można było zobaczyć na zabawach ludowych, przetrwało. Dziś młodzi ludzie coraz chętniej bawią się przy muzyce granej na tradycyjnych instrumentach, jak chociażby dudy. Wystarczy ich jedynie do tego odpowiednio przygotować, zachęcić i pokazać wartości płynące z tego typu rozrywki.
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi nawiązując do tradycji wiejskich zabaw również zaprasza na potańcówki z udziałem kapel i zespołów ludowych. To niepowtarzalna okazja do tańca, adresowana zarówno do osób, które pamiętają czasy „zabaw na dechach”, jak i do tych, którzy tradycji wiejskich jeszcze nie poznali.