Ekwiwalent za urlop – kiedy jest wypłacany?

Każdy pracownik ma prawo do urlopu w danym roku kalendarzowym. Jest to czas, w którym można załatwić swoje sprawy i odpocząć od pracy. Nie zapominajmy o tym, że pracodawcy muszą wypłacać ekwiwalent za urlop niewykorzystany. Dotyczy to rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, co zostało wskazane z w przepisach prawnych. Sprawdźmy, czy istnieją wyjątki od tej zasady. Jak wyliczany jest ekwiwalent za urlop? Kiedy trzeba wypłacić to świadczenie?
Ekwiwalent za urlop
Kiedy wypłacany jest ekwiwalent za urlop? Przepisy Kodeksu pracy wskazują, że w racie niewykorzystania urlopu z powodu rozwiązania stosunku pracy trzeba wypłacić pracownikowi ekwiwalent. Urlopy wypoczynkowy jest bowiem świadczeniem, którego pracownik nie może się zrzec. Aby skorzystać z takiego rozwiązania, trzeba spełnić dwa warunki:
- Posiadanie niewykorzystanego urlopu
- Rozwiązanie umowy o pracę
Bardzo ważne jest to, że pracodawca nie może wypłacić ekwiwalentu wtedy, gdy pracownik pozostaje w stosunku pracy. Taka opcja jest dostępna jedynie w sytuacji rozwiązania lub wygaśnięcia umowy i pracę. Z kolei gdy osoba zatrudniona ma zaległy urlop i cały czas podejmuje prace, musi z niego skorzystać w naturze. Inne praktyki są niezgodne z prawem pracowniczym.
Istotne informacje
Ciekawe informacje na ten temat znajdziemy na stronie poradnikprzedsiebiorcy.pl. Czy pracodawca może nie wypłacić ekwiwalentu za urlop? Istnieje taka możliwość wtedy, gdy strony postanowią wykorzystać urlop w kolejnym zatrudnieniu. Warunkiem jest jednak zatrudnienia u tego samego pracodawcy, a nowa umowa musi zostać podpisana od razu po rozwiązaniu pierwszej umowy.
Warto zauważyć, że orzecznictwo rozszerza zakres porozumienia dotyczącego ekwiwalentu za urlop. Może dojść do tzw. porozumienia trójstronnego, gdzie stronami są pracownik, obecny pracodawca i przyszły pracodawca. Ten rodzaj porozumienia opiera się na orzecznictwie, a przepisy prawne nie wskazują na przeniesienie urlopu między dwoma podmiotami. To wskazuje, że takie praktyki może podważyć Państwowa Inspekcja Pracy podczas kontroli.
Współczynnik ekwiwalentu za urlop
Jak wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop? W tym wypadku stosuje się współczynnik ekwiwalentu, który ustalany jest w każdym roku kalendarzowym oddzielnie. Wskazuje ona na przeciętną liczbę dni, jakie przypadają do przepracowania w danym roku. Podczas wyliczenia stosowany jest współczynnik obowiązujący w roku wypłacenia świadczenia, nawet jeśli urlop jest przeniesiony z poprzedniego roku. Nie bez znaczenie jest to, że pracownik ma prawo do ekwiwalentu od dnia wygaśnięcia umowy o pracę. W razie części etatu, współczynnik obniżany jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Pamiętajmy o tym, że wskaźnik ekwiwalentu za urlop jest zależny od liczby dni wolnych od pracy w pięciotygodniowym tygodniu pracy w danym roku kalendarzowym. W każdym przypadku trzeba postępować zgodnie z przepisami prawnymi. Jak widzimy, ekwiwalent za urlop dotyczy jedynie pracowników, którzy rozwiązują umowę o pracę z pracodawcą.
Wyliczenie konkretnej kwoty ekwiwalentu dotyczy ustalenie podstawy jego wymiaru. Trzeba tutaj uwzględnić przeciętne wynagrodzenie pracownika określone w miesięcznej stawce, składniki przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc oraz dłuższe niż miesiąc. Stałe wynagrodzenie uwzględniane jest w wysokości z miesiąca nabycia prawa do ekwiwalentu za urlop. W sytuacji, gdy stosunek pracy zakończy się w trakcie miesiąca, w podstawie wymiaru ekwiwalenty uwzględniamy pełne miesięczne wynagrodzenie.