Kryzys w służbach mundurowych? Tylu policjantów brakuje

– Ogromne problemy w policji. Jest coraz mniej chętnych do pracy – donosi o2.pl. Sytuacja nie ulega zmianie mimo podwyżek, waloryzacji pensji i dodatków stażowych.
Na skalę krajową brakuje 13 tys. policjantów. O brakach alarmowano już wiosną na łamach Dziennika Gazety Prawnej.
Według oficjalnych danych z marca 2023 r., od początku roku z policji odeszło 6,5 tys. mundurowych. Na ich miejsce zjawiło się jedynie 772 nowych. Natomiast zeszłoroczne statystyki wskazują, że pospolite przestępstwa, tj. kradzieże uliczne, wzrosły w 2022 roku o 12 tysięcy.
Rząd i zwierzchnicy próbują nakłonić przyszłych adeptów do pracy w policji dodatkami i podwyżkami, ale chętnych do pracy nadal brakuje. Najgorzej sytuacja wygląda w Warszawie.
– W stolicy i okolicznych powiatach brakuje równo 2 tysięcy funkcjonariuszy. Ich liczba to teraz 8031, co oznacza, że wakaty są na poziomie 20 procent – podał reporter RMF FM.
W województwie dolnośląskim, śląskim i łódzkim brakuje 12% policjantów. Braki są również w wyspecjalizowanych jednostkach, jak Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA. Zapełniono tam 175 z 225 etatów,
Jednym z powodów masowych odejść z policji jest to, że w tym i przyszłym roku służbę kończą policjanci, którzy przepracowali ponad 30 lat. Pracowali w czasie, gdy milicja została przekształcona w policję.
Funkcjonariusze w rozmowie z reporterem RFM FM , pytani o powody rezygnacji z pracy, odpowiedzieli, że są one raczej „pozafinansowe”.