„Malaga” co gmina Rydzyna robi i planuje

Na początku 2023 r. Gmina zleciła wykonanie inwentaryzacji architektoniczno-konserwatorskiej oraz studium historyczno-konserwatorskiego obiektu, które ma posłużyć do wykonania przyszłego projektu jego adaptacji do nowych funkcji. Jednym z elementów prac była inwentaryzacja wykonana skaningiem laserowym w technice 3d. Dokonano również odkrywek fundamentów oraz tynków zewnętrznych i wewnętrznych. Prace potrwają do wiosny przyszłego roku.
Budynek „Malagi" powstał ok. 1777 r. z fundacji Augusta Sułkowskiego z przeznaczeniem na konwentu pijarów. Obok niego po przeciwnej stronie ul. Zamkowej znajdował się bliźniaczy budynek kolegium pijarów, rozebrany w 1820 r.
Jest to obiekt dwukondygnacyjny, z frontu trzynastoosiowy, murowany z cegły na rzucie wydłużonego prostokąta, nakryty dachem płaskim. Jego bryła i wystrój nawiązują do oficyn dworskich usytuowanych na północ od zamku. Elewacje ozdobione są wykonanymi w tynku pilastrami jońskimi oraz wydatnym gzymsem koronującym, ponad którym z frontu i w dwóch szczytach znajduje się trójkątny tympanon i klasycystyczna attyka. Pierwotny układ wnętrz nie jest znany, bo został kilkakrotnie bardzo przekształcony. Na podstawie wykonanej już inwentaryzacji wykonanej skaningiem laserowym w technice 3d, dokonano wstępnego rozwarstwienia murów na materiał i czas powstania. Wiemy już, że we wnętrzu większość ścian jest wtórnych. Pełne wnioski konserwatorskie zostaną przedstawione wkrótce. Mają one pomóc w ustaleniu szczegółowego stanu technicznego budynku oraz możliwej ingerencji w jego przebudowę i dostosowanie do nowych funkcji.
W wyniku nieporozumień fundatora z pijarami, konwent funkcjonował tutaj jedynie do 1788 r., później budynek został zamieniony na oberżę i z czasem otrzymał nazwę „Hotel de Malaga" (na pamiątkę hiszpańskiej kampanii napoleońskiej A.P. Sułkowskiego). Funkcję tę obiekt pełnił jeszcze na początku XX w. W 1934 r. został zakupiony od prywatnego właściciela przez Fundację Sułkowskich i wyremontowany z przeznaczeniem na dom oświatowy. Wówczas otrzymał całkowicie nową więźbę dachową. Po wojnie obiekt pełnił różne funkcję społeczno-kulturalne, m.in. na parterze mieściła się sala kinowa. W 1960 r. wykonano projekt adaptacji budynku na szkołę, wkrótce też przystąpiono do jego przebudowy. Zmieniono wówczas układ wnętrz, wybudowano nową, betonową klatkę schodową i wymieniono całkowicie stolarkę architektoniczną. Bez zmian pozostawiono wygląd zewnętrzny, chociaż prawdopodobnie zmieniono wielkość otworów okiennych. Budynek stanowi element kompozycyjny założenia urbanistycznego związanego z zamkiem. Po wybudowaniu nowej szkoły w Rydzynie, obiekt pozostaje nieużytkowany w oczekiwaniu na kapitalny remont połączony z adaptacją do nowych funkcji.
[YT]https://youtu.be/id1dNoOh56s[/YT]
[FOTORELACJA]2382[/FOTORELACJA]