Zamknij

3 polisy ubezpieczeniowe, którymi powinien zainteresować się każdy kierowca w 2023

12:44, 16.11.2023 . Aktualizacja: 19:13, 16.11.2023
Skomentuj

Jesteś miłośnikiem motoryzacji i chcesz zadbać o swój samochód? A może cenisz w życiu poczucie bezpieczeństwa i sięgasz po rozwiązania, które Ci je zapewniają? W każdym z przypadków polisy ubezpieczeniowe po prostu się opłacają. Zobacz, które z nich w 2023 roku zasługują na Twoją uwagę.

 

3 polisy ubezpieczeniowe, którymi powinien zainteresować się każdy kierowca w 2023 roku

 

Ubezpieczenia dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Niektóre z nich musisz mieć, a inne możesz. Warto je mieć, jeśli zależy Ci na poczuciu bezpieczeństwa i możliwości skorzystania z rekompensaty finansowej na wypadek wystąpienia niespodziewanych zdarzeń. Jakie polisy zasługują na uwagę kierowców? Czym się kierować przy ich kupowaniu?

 

1. Polisa OC — obowiązkowa dla każdego właściciela pojazdu

 

Polisa OC jest obowiązkowa, jeśli chcesz legalnie poruszać się swoim samochodem po polskich drogach (i nie tylko) i uniknąć kar związanych z brakiem ubezpieczenia. Jej zakres będzie takim sam w przypadku każdego TU (towarzystwa ubezpieczeniowego), ponieważ jest on regulowany przez polski system prawny. Koszt ubezpieczenia jest jednak zróżnicowany w zależności od tego, na jaką ofertę się zdecydujesz. 

 

Czym się kierować przy wyborze polisy OC?

 

Zakres polisy OC jest taki sam dla każdego właściciela pojazdu. Głównym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając opcję dla siebie, jest cena ubezpieczenia. Im taniej, tym lepiej. Tę samą ochronę możesz uzyskać nawet 50% taniej, jeśli wybierzesz odpowiednią ofertę. Gdzie ją znaleźć? W internetowych porównywarkach są zestawione w przejrzysty sposób opcje nawet kilkunastu TU. Dzięki temu w prosty sposób je ze sobą porównasz i wybierzesz tę, która najbardziej Ci odpowiada.

 

2. Polisa AC — ubezpieczenie dobrowolne, które się opłaca

 

Polisa AC, czyli autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, na które możesz się zdecydować w dowolnym momencie posiadania samochodu. Zapewnia ona rekompensatę finansową na wypadek wystąpienia takich szkód jak:

 • akty wandalizmu,
 • kradzieże,
 • stłuczki parkingowe,
 • oddziaływanie skutków atmosferycznych.

W tym wypadku TU mogą w dowolny sposób kształtować warunki polisy. W związku z tym mogą się one znacznie różnić w zależności od tego, na jaką opcję się zdecydujesz. 

 

Na co zwrócić uwagę, decydując się na wykupienie konkretnego autocasco?

 

Jeśli szukasz autocasco dla siebie, zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • oferowany zakres ochrony — jest to obszar działania polisy, który wskazuje sytuacje/zdarzenia, w których możesz uzyskać rekompensatę szkód;
 • koszty ubezpieczenia — uwzględnij je w odniesieniu do proponowanego zakresu ochrony;
 • możliwość wykupienia pakietu OC i AC w korzystnej cenie — tego rodzaju pakiety często się opłacają;
 • OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) — mają kluczowe znaczenie w kontekście Twoich praw i obowiązków przysługujących Ci po wykupieniu polisy.

 

Pamiętaj, by przeanalizować jak najwięcej ofert. Im więcej ich ze sobą porównasz, tym większa szansa na to, że znajdziesz dla siebie korzystną opcję i unikniesz przepłacania.

 

3. Ubezpieczenie szyb — polisa chroniąca przed skutkami działań wandali i nie tylko

 

Ubezpieczenie szyb chroni przed finansowymi skutkami zniszczenia lub uszkodzenia szyb znajdujących się w samochodzie. Polisa, w zależności od zakresu, może zapewniać ochronę m.in. przed zdarzeniami losowymi, pogodowymi, wynikającymi np. z kolizji drogowych i innych szkód własnych oraz spowodowanych przez osoby trzecie.

 

Ubezpieczenie ma dobrowolny charakter, dlatego jego warunki mogą być w dowolny sposób kształtowane przez TU. Tanie ubezpieczenie szyb samochodowych na rankomat.pl możesz dopasować do własnych potrzeb, uwzględniając przy tym m.in. zakres ochrony dostosowany do Twoich potrzeb i oczekiwań.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie szyb?

 

Wybierając ubezpieczenie szyb, zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • sumę ubezpieczenia — im jest wyższa, tym lepiej. Odnosi się ona bowiem do tego, jaką rekompensatę uzyskasz od ubezpieczyciela po wystąpieniu zdarzeń objętych ochroną;
 • rodzaj szyb objętych ubezpieczeniem — w niektórych wypadkach są to szyby boczne i czołowe, a w innych np. dodatkowe, znajdujące się także na dachu pojazdu;
 • wyłączenia — są to sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za wystąpienie szkód;
 • warunki związane z likwidacją szkód — ubezpieczyciel może np. oferować rekompensatę kosztów ponoszonych w związku z odholowaniem pojazdu do warsztatu w celu dokonania wymiany uszkodzonych elementów.

 

Pamiętaj, aby w przypadku każdej oferty wnikliwie analizować ogólne warunki umowy. Dzięki temu zdecydujesz się na opłacalną opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.

 

 

Chcesz zaoszczędzić jak najwięcej na obowiązkowych i dodatkowych ubezpieczeniach, a jednocześnie zapewnić sobie szeroki zakres ochrony? Oblicz koszt ubezpieczenia szyb i OC/AC w kalkulatorze rankomat.pl, aby dowiedzieć się, jaki pakiet najbardziej Ci się opłaca. Szybko, bez wychodzenia z domu i w dogodnym dla Ciebie czasie zestawisz ze sobą wiele ofert, co ułatwi Ci podjęcie decyzji i wybranie tej najkorzystniejszej z punktu widzenia finansów i zakresu ochrony.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%