AZS u dzieci – jak prawidłowo pielęgnować skórę?

AZS u dzieci – jak prawidłowo pielęgnować skórę?
AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, która bardzo często dotyka najmłodszych. Dla dzieci pojawienie się bolesnych i swędzących zmian na skórze jest wyjątkowo uciążliwe. Twoja pociecha może być rozdrażniona, płaczliwa i będzie się bardzo szybko denerwować. Dziecko może również odczuwać dyskomfort podczas ubierania się i zmiany pieluch. Jak dbać o skórę dziecka z AZS?
Czym objawia się atopowe zapalenie skóry u najmłodszych?
Małe dzieci są bardzo podatne na występowanie różnego rodzaju reakcji alergicznych. Dlatego rodzicom czasem trudno jest określić charakter zaobserwowanych zmian. Gdy na ciele maluszka pojawią się pierwsze wypryski, nie należy wpadać w panikę. Jeśli zmiany nie rozprzestrzeniają się i nie towarzyszy im intensywne uczucie swędzenia, to wysypka powinna wkrótce zniknąć samoistnie. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u niemowląt? Diagnozę powinien postawić lekarz dermatolog. Jednak zanim się do niego udasz, dokładnie przyjrzyj się zmianom na skórze Twojego dziecka. AZS może pojawić się jeszcze przed szóstym miesiącem życia. Główne objawy tego schorzenia to:
- nadmiernie wysuszona skóra,
- zaczerwienienia na skórze, które są trudne do wyleczenia,
- swędzenie skóry w miejscu występowania zmian.
Jeśli objawy nie ustępują, a wręcz nasilają się z czasem, nie zwlekaj, tylko od razu umów się na wizytę u specjalisty.
Jak prawidłowo pielęgnować skórę dziecka z AZS?
Zaczerwienienia i wypryski wywołują duży dyskomfort. Maluszek może bardzo protestować, gdy rodzice będą chcieli oczyścić zmiany. Dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne u małych dzieci z AZS należy przeprowadzać bardzo delikatnie i ostrożnie. Dziecko przez cały czas powinno czuć się bezpiecznie. W tym celu utrzymuj z nim stały kontakt wzrokowy i spróbuj odwrócić jego uwagę przy pomocy ulubionej zabawki. Pielęgnacja skóry dziecka z AZS powinna składać się z 3 etapów:
- mechanicznego oczyszczenia skóry z bakterii i innych zanieczyszczeń,
- kojącej kąpieli,
- częstego stosowania odpowiednio dobranych emolientów.
Kosmetyki natłuszczające zaleca się nakładać na całe ciało. W ten sposób nie tylko przyspieszysz leczenie obecnych zmian, ale także zapobiegniesz powstawaniu nowych.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Rodzice dzieci z AZS muszą wykazać się dużą dozą cierpliwości i determinacji. Efekty leczenia mogą być rozłożone w czasie. Dlatego nie należy zniechęcać się pierwszymi niepowodzeniami. Im dziecko będzie starsze, tym chętniej będzie współpracowało z opiekunami, a wykonanie poszczególnych zabiegów pielęgnacyjnych zajmie dużo mniej czasu. Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, która ma tendencję do nawracania. Z tego powodu warto stosować emolienty przez cały rok, nawet gdy zmiany chorobowe nie będą już widoczne. Wówczas ryzyko pojawienia się nowych zmian będzie dużo mniejsze.
Niemowlaki i małe dzieci z AZS mogą być bardziej wrażliwe na dotyk. O takiego maluszka trzeba się wyjątkowo troszczyć. Poza stosowaniem dobrej jakości kosmetyków zapewnij dziecku również komfortowe warunki snu i zadbaj o optymalną jakość powietrza w jego sypialni. W trakcie leczenia AZS bardzo ważne jest także wdrożenie zdrowej i zbilansowanej diety.