Patrol 22 Próbnej Drużyny Wędrowniczej z Dąbcza na 53 Rajdzie Arsenał w Warszawie

26 marca 1943 r. doszło do jednej z najgłośniejszych akcji zbrojnych polskiego podziemia, znanej jako akcja pod Arsenałem. Grupy Szturmowe Szarych Szeregów, po wcześniejszym rozpoznaniu i rozplanowaniu działań o kryptonimie „Meksyk II”, uwolniły z transportu na Pawiak 21 polskich więźniów, w tym Jana Bytnara „Rudego”. Była to zarazem pierwsza tak spektakularna akcja uliczna polskiego ruchu oporu.
[FOTORELACJA]2716[/FOTORELACJA]
Patrol 22 Próbnej Drużyny Wędrowniczej w Dąbczu wziął udział w uroczystościach z okazji 81 rocznicy tego wydarzenia.
Podczas 53. Rajdu Arsenał uczestnicy mogli przyjrzeć się społeczności, którą tworzą. Każdy z nas Wpływa na swoje otoczenie i właśnie to jest centralną wartością tegorocznego Rajdu. Czerpiąc przykład z działalności Szarych Szeregów uczestnicy zobaczyli jak można dbając o swój rozwój oraz o więzi tworzone z innymi osiągać wspólne cele i tworzyć społeczeństwo.
W piątek z rana wyruszyliśmy pociągiem do Warszawy. Po dotarciu zwiedziliśmy Łazienki Królewskie a później udaliśmy się na naszą bazę. Kolejnego dnia o godzinie 6 rano zaczęliśmy grę. Pierwszym zadaniem było spotkanie się z innym patrolem i omówienie potrzeb naszych lokalnych społeczności. Podczas 2 części gry wcieliliśmy się w rolę poetów pisząc wiersz, bankierów układając instrukcje dotyczące kont bankowych oraz architektów projektując dom. Trzecią częścią gry było bingo. Po obiedzie i odpoczynku na bazie część patrolu udała się na konferencję dotyczące naszego wpływu na Harcerstwo. Pozostali uczestniczyli w grach integracyjnych na bazie. W niedzielę z rana ruszyliśmy pod arsenał. W parku saskim ustawiliśmy się w kolumnę, która przeszliśmy na plac Piłsudskiego. Po uroczystości defiladą udaliśmy się pod arsenał gdzie odbył się apel kończący. Po południu wsiedliśmy do powrotnego pociągu i późnym wieczorem wróciliśmy do Leszna.
[FOTORELACJA]2716[/FOTORELACJA]
źródło: 22 Próbna Drużyna Wędrownicza w Dąbczu