Zamknij

Technologia a terapia uzależnień: nowe podejścia

18:40, 13.02.2024 . Aktualizacja: 18:42, 13.02.2024
Skomentuj

W sidła nałogu łatwo wpaść, lecz znacznie trudniej się z nich wydostać. Bardzo często u osób uzależnionych od narkotyków zdarza się, że im usilniej starają się unikać myślenia o substancjach psychoaktywnych, tym bardziej przywiązują się do prowokujących myśli o nich. Z jednej strony chcą unikać okoliczności mogących stanowić zagrożenie, a z drugiej – wszystkie sytuacje i spotykane osoby kojarzą się z nałogiem. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Od kilku lat coraz większą rolę w terapii uzależnień zaczyna odgrywać technologia.

Uzależnienie od narkotyków w Polsce

Trudno dokładnie oszacować, jaka część społeczeństwa polskiego bierze narkotyki. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wiele osób ma obawy przed tym, by przyznać się do zażywania nielegalnych substancji psychoaktywnych – nawet jeśli badania przebiegają anonimowo. Jednak według „Raportu o stanie narkomanii w Polsce 2020”, który przygotowało Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom narkotyków w Polsce, używa 5,4% populacji. Niepokojący może być natomiast fakt, że największy odsetek użytkowania obserwuje się u młodzieży i dorosłych w wieku 15-34 lat.

Współcześnie zdobycie środków psychoaktywnych nie jest trudne, więc młodzi ludzie sięgają po nie często. Czasem wynika to z ucieczki przed odpowiedzialnością i problemami w edukacji czy w domu, a innym razem z ciekawości, trudności związanych z wchodzeniem w wiek dojrzewania czy z obawy przed odrzuceniem przez rówieśników.

Podstawą w leczeniu uzależnienia od narkotyków jest psychoterapia. Pewnym wsparciem w ostatnich latach staje się jednak również technologia.

Jak technologia wspiera terapię uzależnień?

Współcześnie szeroko pojęta technologia może wspierać terapię uzależnień na różne sposoby. Pewnym przełomem w tym zakresie był okres pandemii Covid-19, gdy standardem stały się lekarskie konsultacje online. Dzisiaj funkcjonują terapie online, które odbywają się z użyciem popularnych komunikatorów. Są one dobrym rozwiązaniem dla osób uzależnionych, które boją się stygmatyzacji czy krytyki. Narzędzia online często ułatwiają też szybsze spotkanie się z terapeutą.

W kontekście wsparcia technologicznego w leczeniu uzależnień głośnym echem odbił się też pomysł Franka Ryana z Birkbeck College, który opracował specjalny program na komputery i urządzenia mobilne. Z założenia program ten ma nauczyć osoby uzależnione odwracać uwagę od przedmiotu uzależnienia.

Nie można też zapomnieć o specjalnych narkotestach, które pozwalają wykryć poszczególne substancje psychoaktywne w tabletkach, proszkach, kryształach blotterach czy płynach. Stosowanie takich testów pomaga osobie uzależnionej zapobiec przypadkowemu wzięciu narkotyków.

Narkotest EHRLICH 2.0

Przykładem może tu być narkotest EHRLICH 2.0, który jest dostępny na stronie https://protestkit.pl/. Test ten jest wykorzystywany do wykrywania takich substancji jak LSD, DMT, ale też innych lizergamidów, tryptamin, melatoniny, 5-htp. Więcej informacji o nim można przeczytać na stronie https://protestkit.pl/ehrlich-pro-test/.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%