Wybór ekologicznej oczyszczalni ścieków: na co zwrócić uwagę?

Wybór ekologicznej oczyszczalni ścieków to ważna decyzja, która ma istotny wpływ na ochronę środowiska i efektywność gospodarowania ściekami w gospodarstwie domowym. Jest to system, który unieszkodliwia ścieki w sposób bezobsługowy i przyjazny dla środowiska, dlatego jest to dobra alternatywa dla infrastruktury kanalizacyjnej. Na co jednak trzeba zwrócić uwagę, decydując się na taki system? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Jak duża jest ekologiczna oczyszczalnia ścieków i jakie są wymogi montażowe?
Ekologiczna oczyszczalnia ścieków powinna być dobrana do potrzeb mieszkańców i dobowego zużycia wody. Producent oczyszczalni przydomowych – InstalGRUNT dostarcza między innymi zbiorniki dwukomorowe, gdzie znajduje się strefa wstępnego i właściwego oczyszczania. Ekologiczne oczyszczalnie ścieków neutralizują nieczystości poprzez procesy mechaniczne w warunkach beztlenowych. Są to procesy sedymentacji i floatacji. Następnie ścieki kierowane są do drenażu rozsączającego lub tunelowego, którego zadaniem jest utylizacja pozostałych nieczystości w warunkach tlenowych. Proces ten zachodzi dzięki pracy bakterii i mikroorganizmów.
Ze względu na konstrukcje takiej oczyszczalni, wymagana jest spora ilość miejsca na działce. Już sam zbiornik jest dość duży, a do tego dochodzi miejsce na system drenażowy lub tunelowy. Kolejna kwestia to poziom wód gruntowych, który nie może być zbyt wysoki oraz przepuszczalność gruntu.
Efektywność oczyszczalni ścieków
Aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest efektywność oczyszczania, rozumiana jako stopień przetworzenia ścieków. Efektywność oczyszczalni decyduje o tym, jak czysta woda zostaje zwrócona do środowiska. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego systemu należy skonsultować z fachowcami. Oczyszczalnia ścieków InstalGRUNT współpracuje z różnymi systemami, na przykład wspomnianym systemem drenażowym i tunelowym, ale także z systemem pakietowym. Dobór odpowiedniego rozwiązania do panujących na działce warunków gruntowych jest kluczowy dla efektywności pracy oczyszczalni ścieków.
Kolejna kwestia to zdolność oczyszczalni do unieszkodliwiania różnych rodzajów ścieków, także tych pochodzących z kuchni, czy też pralni, a więc zawierających detergenty. Warto zatem sprawdzić, czy poziom efektywności jest zgodny z obowiązującymi przepisami. Kwestią, która nie sposób pominąć są także koszty inwestycji i eksploatacji. Przy okazji warto zweryfikować dostępne dofinansowania i dobrać oczyszczalnie objętą programem.
Na koniec warto dodać, że oczyszczalnia ścieków powinna być łatwa w obsłudze, a jej konserwacja nie powinna sprawiać trudności. Nowoczesne systemy są praktycznie bezobsługowe — należy jednak pamiętać o dozowaniu preparatów biologicznych. Wybierając oczyszczalnię, zwróć także uwagę na warunki serwisu gwarancyjnego oraz dostępność wsparcia technicznego. Warto także zastanowić się nad tym, czy wybrana oczyszczalnia umożliwia ewentualną rozbudowę, na wypadek zwiększenia zapotrzebowania w przyszłości.