Jak przechytrzyć grypę? – kilka porad

Jesień w tym roku jest wyjątkowo kapryśna. Jednego dnia słońce świeci i zachęca nas na spacery, na przykład do parku, a następnego dnia pada deszcz albo są przymrozki. Ciągłe skoki temperatury i nagłe zmiany pogody skutkują całym inwentarzem przykrych dolegliwości, począwszy od kataru, a skończywszy na grypie, czy anginie. Warto podjąć się paru kroków, zapobiegającym przeziębieniu.

Pierwszą propozycją jest aktywność fizyczna. Regularne dbanie o własną kondycję, wzmacnia ją. Czy wybierasz bieganie, jazdę na rowerze, czy ćwiczenia do filmików z Internetu – twoja decyzja. Ważne, że nie siedzisz i nie narzekasz, że jesienna pogoda zniechęca do czynnego spędzania wolnego czasu. Tak nie jest, amatorzy joggingu i spacerów z kijkami 11 listopada mogą się sprawdzić III Biegu Niepodległości w Rydzynie. 🙂

Druga propozycja – trudniejsza do zrealizowania – to wysypianie się. Dobry sen pomaga organizmowi zregenerować siły i odzyskać energię do działania. Brak snu powoduje, że wirus błyskawicznie zaczyna atakować i pakuje bezbronną ofiarę do łóżka. Zarywanie nocek jest dobre na krótką metę. W praktyce zamiast większej wydajności, jesteś przemęczony i mniej kreatywny.

p>Trzecia porada dotyczy dobrego odżywiania. Jeśli twoja dieta jest zbilansowana – możesz zbudować sobie barierę ochronną przed grypą. Przede wszystkim musisz dostarczyć organizmowi białka i witamin, które wesprą twój układ odpornościowy. Często wystarczy zaopatrzyć lodówkę w warzywa, owoce, mięso (najlepiej chude), pochodzące z naturalnej hodowli. Kupować soki lub wyciskać je samodzielnie w sokowirówce. Sprawdzać etykiety i pamiętać, że chemia, co prawda przedłuża ważność produktu, ale nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.

Poza tym warto cieszyć się życiem i korzystać z niego. Nie zamykać się na ludzi i być pozytywnie nastawionym do otaczającej rzeczywistości. Jeśli poddajesz się swojemu stresowi, automatycznie stajesz się celem dla wirusa grypy. Jest cwany; wyszukuje najsłabszych osobników i ich atakuje. Ważne, by dbać o siebie i znaleźć dobry sposób na odstresowanie. Może warto zacząć ćwiczyć dla redukcji stresu? Aktywność fizyczna wyzwala endorfinę w organizmie i sprawia, że problemy wydają się łatwiejsze do rozwiązania.

Co zrobić jednak, gdy mimo starań, grypa zaatakuje?

Po pierwsze – iść do lekarza. Samodzielne leczenie nikomu nie przyniosło pozytywnych skutków, czasem tylko przedłużyło czas choroby. Pierwsze symptomy choroby: katar, czy ból gardła są zwykle lekceważone jako objaw zwykłego przeziębienia. Mimo to warto skontaktować się z lekarzem, który sprawdzi, co się dzieje w naszym organizmie.

Ośrodek Zdrowia w Rydzynie jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 -18.00 i w sobotę od 7.00 do 11.00.

Trzeba też swoje przeleżeć i nie nadwyrężać w tym okresie organizmu. Pozwolić mu wrócić na właściwe tory. A potem… zacząć batalię o swoje zdrowie, by już podczas następnej zimy móc uniknąć przeziębienia i grypy.

Porady na podstawie książki Christopfera Vaseya, pt. „Zima bez grypy”.

Źródło obrazka: www.swawolny.blog.onet.pl

Zobacz także