Kronika policyjna Rydzyny

Otrzymalismy podsumowanie okresu letniego VII – VIII 2016.
Na terenie gminy Rydzyna doszło do aż dwudziestu siedmiu zdarzeń drogowych, w tym:
- na terenie Rydzyny było to jedno zdarzenie (jedna osoba ranna),
- na terenie wiejskim (wszystkie miejscowości spoza Rydzyny) doszło do dwudziestu sześciu zdarzeń (trzynaście osób rannych).
Policjanci ZDZ informują, że w tym okresie zatrzymali:
– trzech sprawców przestępstw drogowych, w tym:
- dwóch kierujących pomimo zakazu sądowego,
- jednego nietrzeźwego, kierującego samochodem osobowym;
– dwóch sprawców wykroczeń dotyczących prowadzenia pojazdu, w tym:
- jednego kierujacego pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu,
- jednego kierującego rowerem w stanie nietrzeźwości (jest to wykroczenie niezależnie od ilości alkoholu w organizmie).
W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, nie odnotowano żadnego zdarzenia, związanego z tonięciami lub utonięciami osób, korzystających z dostępnego akwenu.
We wspomnianym wyżej okresie odnotowano natomiast kilka włamań i kradzieży.
Ostrzeżenie dla rowerzystów:
Ponadto Policja chce uczulić rowerzystów na przepisy ruchu drogowego. Przypomina, by poruszali się w odpowiedni sposób po drogach oraz, by pamiętali o oświetleniu. W szczególności osoby starsze przestrzegane są przed niewłaściwym zachowaniem w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych. Policja zwraca uwagę na to, by nie schodzić z roweru przed skrzyżowaniem zamiast przejechać drogą dostępną dla rowerów.
Takie zachowanie rowerzystów może powodować dezorientację wśród kierowców, co oznacza stworzenie bezpośredniego zagrożenia dla pozostałych uczestników.
Droga i strefa zamieszkania – piesi i kierujący pojazdami
Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym pieszy powinien korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. Co jednak w sytuacji, w której ich nie ma? W takim przypadku może przejść poboczem jezdni. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni. Powinien jednak pamiętać, by zająć miejsce jak najbliżej jej krawędzi i ustępić miejsca pojazdowi nadjeżdżającemu z przeciwka. Trzeba też pamiętać, że osoba idąca poboczem drogi lub jezdnią jest zobowiązany do poruszania się lewą stroną. Warto dodać, że grupa pieszych powinna iść gęsiego.
Całkiem inne zasady panują w strefie zamieszkania, gdzie to pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. W tym przypadku można korzystać z całej szerokości drogi. Samochody natomiast powinny poruszać się z prędkością nieprzekraczającą 20 km/h, dzięki czemu piesi mogą czuć się bezpiecznie.
W okresie jesienno – zimowym szybciej zapada zmrok, a także pogarszają się warunki atmosferyczne, dlatego w szczególności -osobom pieszym korzystającym z drogi lub pobocza poza terenem zabudowanym przypominamy, że mają obowiązek mieć na sobie kamizelkę odblaskową lub inne elementy odblaskowe doczepiane do ubrania. Należy także w pamiętać o prawidłowym korzystaniu z drogi tam, gdzie nie ma chodnika.
Te wszystkie czynniki oraz właściwe zachowanie kierujących mają bardzo duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Do wszystkich mieszkańców:
W związku ze zdarzającymi się kradzieżami i włamaniami, Policja przypomina, jakie działania mogą podjąć mieszkańcy w celu uniknięcia niebezpiecznych sytuacji.
W tym celu warto zwrócić uwagę na nieznane osoby i pojazdy, zwłaszcza, jeśli okoliczności wskazywałyby, że mogą to być ewentualni sprawcy włamań lub kradzieży.
W takich sytuacjach konieczne, oczywiście w razie możliwości, jest spisanie numerów rejestracyjnych pojazdu. Jeśli sytuacja pozwala, prosimy o kontakt telefoniczny z policją lub przesłanie numerów rej. pojazdu w wiadomości sms, co pozwoli na szybką, ewentualną weryfikację i potwierdzenie każdego zgłoszenia.
Niejednokrotnie czujność zgłaszających, pozwala na uniknięcie tego typu zdarzeń.
Warto też informować rodzinę lub zaufanych znajomych, czy sąsiadów o naszym wyjeździe, a także zostawić numer telefonu w celu łatwiejszego skontaktowania się w razie potrzeby. Choć wydawałoby się, że sprawcy wykorzystują porę wieczorowo – nocną, w ostatnim czasie kradzieże częściej zdarzają się w dni robocze w godzinach przedpołudniowych oraz wczesnowieczornych.
Przed dłuższym wyjazdem wszelkie pieniądze i kosztowności najlepiej schować w nietypowych miejscach (pomijając barki, pościele, szafy z bielizną) lub oddać na przechowanie rodzinie. Wtedy straty w wyniku włamania ograniczą się do uszkodzeń okna czy zamka w drzwiach.
Dodajemy, że najbardziej narażone na włamania domy to te, które znajdują się na skraju miejscowości, często oddalone od innych – wolno stojące, otoczone różnego rodzaju ogrodzeniami, ale i te bez ogrodzeń, gdzie widać całą posesję i wszystko co się na niej dzieje, a także miejsca nieoświetlone i często nie objęte monitoringiem lub systemem alarmowym. (Od każdej reguły znajdują się jednak wyjątki, dlatego nie tylko mieszkańcy zamieszkujący tego typu miejsca powinni zachować czujność).
Pamiętajmy przy tym, że każdy z nas może stać się pokrzywdzonym nie tylko w wyniku włamań, czy kradzieży, ale również na skutek innego działania.
Policja dodaje, że zachęcają wszystkich, którzy chcą zwiększyć swoje bezpieczeństwo i innych w rejonie swojego zamieszkania lub wykonywania działalności, w ramach możliwości finansowych do montażu systemów alarmowych oraz monitoringów.
Zapewniają, że daje to poczucie bezpieczeństwa, a przy tym może zniechęcić potencjalnego przestępcem przed działaniem na tak zabezpieczonym terenie.
„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”
Przedstawiamy również informacje dotyczące działającej w Polsce aplikacji, tj. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Moja Komenda, które mają wspomóc z jednaj strony policję, a z drugiej umożliwić łatwiejszy i szybszy kontakt obywatela z policją.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dzięki korzystającym z tej aplikacji ma wskazywać policjantom miejsca, gdzie występują różnego rodzaju zagrożenia (w szczególności te najbardziej uciążliwe, ale też związane z bezpieczeństwem na drogach (to w skrócie)).
Jedne z ważniejszych kwestii dotyczących korzystania z aplikacji KMZB zostały opisane w przytoczonych niżej paragrafach z Regulaminu korzystania z zasobów serwisu internetowego pn. „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”.
§4
Korzystanie ze zbiorów danych przestrzennych „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”odbywa się za pomocą usług przeglądania i wyszukiwania danych przestrzennych opublikowanych w infrastrukturze systemu Geoportal (www.geoportal.gov.pl) utworzonego I utrzymywanego przez Głównego Geodetę Kraju.
Serwis internetowy „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce” został zbudowany w oparciu o usługę API systemu Geoportal opisaną na stronie http://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/doc.
Korzystanie z serwisu „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce” oznacza również akceptację regulaminu Geoportalu.
§5
Dostęp i korzystanie z wymienionych wyżej usług danych przestrzennych jest powszechne i nieodpłatne.
§6
Liczba zgłoszeń dokonywanych za pośrednictwem serwisu „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce” z tego samego adresu IP jest ograniczona do jednego zgłoszenia na dobę.
„Moja komenda”
Aplikacja„Moja komenda” została uruchomiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w 2014 roku. Jest to usługa mobilna ułatwiająca lokalizowanie komend i komisariatów Policji, umożliwiająca w prosty sposób odnaleźć najbliższą jednostkę i sprawdzić, jak najszybciej do niej trafić. Ponadto zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów policyjnych obiektów. Aplikacja powstała z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w innych sprawach niż w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. W nagłych przypadkach należy dzwonić na numery alarmowe 112 lub 997.
Powyższa aplikacja zawiera bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce oraz jest zbiorem wiedzy o przeprowadzonych modernizacjach we wskazanych jednostkach policji i dostępna jest na telefony z systemem iOS oraz Android do pobrania w App Store i Google Play. Usługa jest bezpłatna.
Przydatne linki:
Więcej informacji
http://www.wielkopolska.policja.gov.pl/index.php/component/banners/click/102