Serwis Samorządowy PAP po raz trzeci ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia

 Serwis Samorządowy PAP po raz trzeci ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia

Według rankingu „Gmina Dobra do Życia” 2023 najlepiej żyje się w Warszawie, Osielsku, Stalowej Woli, Gogolinie i Kleszczowie. Każda z tych gmin osiągnęła najwyższy wskaźnik jakości życia w swojej kategorii. 

W czwartek, 16 listopada Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Nagrody odebrały gminy, które w swoich kategoriach osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia: Warszawa, Osielsko, Stalowa Wola, Gogolin i Kleszczów. Wyróżniono również gminy, które zajęły pierwsze miejsce w województwach. 

PAP/C. Piwowarski

Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto tez pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce. 

„Jakość życia to jest coś, co nas otacza, coś w czym żyjemy i chcemy, żeby ta jakość życia była jak najlepsza. Dlatego w tym wskaźniku syntetycznym znalazło się spektrum tego, w czym żyjemy. Gdzieś musimy mieszkać, gdzieś musimy albo chcemy pracować, uczymy się, wypoczywamy, przemieszczamy się pomiędzy tymi różnymi miejscami naszej aktywności, więc wskaźnik stara się być czymś uniwersalnym, kompleksowym” – wyjaśnił prof. dr hab. Przemysław Śleszyński. 

Nagrody za najwyższą jakość życia wręczyła redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP Anna Banasik w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców. 

Nagrodzone gminy to: 

Miasta na prawach powiatu 

Warszawa 

Kraków 

Zielona Góra 

Wrocław 

Sopot 

Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu 

Osielsko 

Podkowa Leśna 

Izabelin 

Dobra (Szczecińska) 

Kobierzyce 

Gminy z siedzibą powiatu 

Stalowa Wola 

Lubliniec 

Kołobrzeg 

Lubin 

Nowy Tomyśl 

Gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców 

Gogolin 

Kostrzyn nad Odrą 

Władysławowo 

Miasteczko Śląskie 

Kalety 

Gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców 

Kleszczów 

Dziwnów 

Lubin 

Jerzmanowa 

Ustronie Morskie 

We współpracy z Instytutem Pokolenia w każdej kategorii wyróżniliśmy także gminy dobre do życia w obszarze funkcjonowania rodziny. Są to: Rzeszów, Boguchwała, Jarosław, Krynica-Zdrój i Kleszczów 

Gminy dobre do życia w województwach 

dolnośląskie – Kobierzyce 

kujawsko-pomorskie – Osielsko 

lubelskie – Głusk 

lubuskie – Zielona Góra 

łódzkie – Kleszczów 

małopolskie – Kraków 

mazowieckie – Podkowa Leśna 

opolskie – Opole 

podkarpackie – Rzeszów 

podlaskie – Supraśl 

pomorskie – Sopot 

śląskie – Boronów 

świętokrzyskie – Włoszczowa 

warmińsko-mazurskie – Stawiguda 

wielkopolskie – Tarnowo Podgórne 

zachodniopomorskie – Dobra (Szczecińska). 

Ranking „Gmina Dobra do Życia” został objęty patronatem: Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich oraz Związku Województw RP, a także Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerem gali była Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. 

PAP/M. Kmieciński

Wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” – TOP50 dostępne są TUTAJ.  

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 

Zobacz także